NGO’sy przyznane wsparcie przeznaczą na realizację różnych zadań, które mają pomóc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym np. w znalezieniu pracy. Ale zaplanowano też wiele ciekawych warsztatów dla młodzieży, która wchodzi dopiero w życie, np. opuszczając placówki opiekuńczo-wychowawcze. Projekty zostały wybrane do dofinansowania przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego. – W naszej strategii pierwszym celem jest otwarta społeczność – otwarta na innych, tolerancyjna, wspierająca się nawzajem, ale i wrażliwa na trudne życiowe historie, dająca drugą szansę – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.
Dotacje otrzyma sześć organizacji pozarządowych. To: Fundacja resocjalizacji i readaptacji społecznej „Tulipan” w Szczecinie (130 tys. zł), Stowarzyszenie Centrum Animacji Młodzieży w Goleniowie (75 110 zł), Towarzystwo Wiedzy Powszechnej Oddział regionalny w Szczecinie (53 800 zł), Stowarzyszenie Feniks w Szczecinie (37 800 zł), Stowarzyszenie Kropka - Wolni od Uzależnień z Kołobrzegu (56 660 zł) oraz Fundacja MOŻESZ w Szczecinie (36 630 zł).
Najwięcej środków z konkursu otrzyma Fundacja resocjalizacji i readaptacji społecznej „TULIPAN”. Organizacja planuje rozszerzyć ofertę Ośrodka Pomocy Postpenitencjarnej w Szczecinie poprzez działanie pn. „Nie Skreślam. Pomagam”. Głównym celem zadania jest udzielanie pomocy osobom zwalnianym z zakładów karnych i aresztów śledczych oraz osobom im najbliższym, poprzez wsparcie ich w ponownej readaptacji i reintegracji społecznej, poprawie sytuacji życiowej, zapobieganie ponownemu powrotowi do przestępstwa, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i marginalizacji społecznej.
Dotacja pozwoli m.in. na organizację pomocy stacjonarnej w ośrodku, prowadzenie spotkań informacyjnych, kampanii informacyjno-promocyjnej „Nie skreślam. Pomagam”, przygotowanie publikacji „Mapa pomocy postpenitencjarnej 2023-2025” czy organizację debaty. Współpracujący z organizacją specjaliści ds. pomocy penitencjarnej i postpenitencjarnej będą wzmacniać silne strony uczestników projektu, motywować do dokonywania zmian i nawyków itp.
Natomiast w Kołobrzegu po raz trzeci realizowany będzie program „Razem możemy wszystko”. Stowarzyszenie Kropka – Wolni od Uzależnień prowadzić będzie grupowe i indywidualne konsultacje. W grupach odbywać się będą warsztaty aktywnego poruszania się po rynku pracy, warsztaty umiejętności społecznych, trening gospodarowania własnymi środkami, ale i profilaktyka uzależnień czy nauka walki ze stresem. Indywidualne konsultacje będą prowadzone przez coacha, doradcę zawodowego, terapeutę ds. uzależnień, specjalistę ds. przemocy w rodzinie, pedagoga – trenera akademii dla rodziców.
Towarzystwo Wiedzy Powszechnej będzie obecne ze swoimi działaniami w Zakładzie Karnym w Goleniowie. Mają one ułatwić osadzonym, które szykują się do opuszczenia zakładu, poruszanie się po rynku pracy.
Dla młodzieży z problemami lub przebywającej czy opuszczającej placówki opiekuńczo-wychowawcze, resocjalizacyjne, socjalizacyjne, interwencyjne, znajdujące się pod opieką kuratorską lub w pieczy zastępczej warsztaty zaplanowała Fundacja MOŻESZ. Od kwietnia do października młodzi ludzie będą brali udział w tematycznych spotkaniach. To warsztaty np. plastyczne, ceramiczne, rękodzielnicze, fotograficzne, wizażu, edukacji finansowej. Zajęcia będą urozmaicane wyjściami do kina i filharmonii.
W swojej ofercie warsztaty będzie mieć także Stowarzyszenie „Centrum Animacji Młodzieży”. Zaplanowane działania kieruje do wychowanków Domów Dziecka oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych. Dofinansowany projekt polegać będzie na organizacji cyklu warsztatów w każdej z placówek w powiatach: goleniowskim, szczecińskim, szczecineckim, stargardzkim. Głównym tematem spotkań będzie przedsiębiorczość, w tym doradztwo i poradnictwo zawodowe.
Stowarzyszenie Feniks we współpracy z Domem Kultury Klub Skolwin prowadzić będzie grupy wsparcia dla osób bezdomnych oraz indywidualne poradnictwo. Odbiorcami zadania mają być mieszkańcy Szczecińskiego i Polickiego Schroniska dla Osób Bezdomnych Feniks oraz lokalna społeczność osiedli Skolwin i Stołczyn. Przewidziano też warsztaty kulinarne, fotograficzne, artystyczne czy techniczno-rzemieślnicze. Odbywać się będą też spotkania filmowe, z grami planszowymi, wycieczki po okolicy.
Zaplanowane działania odbywać się będą do listopada br. Szczegóły mają pojawić się na stronach internetowych poszczególnych organizacji pozarządowych.
Emilia Wolf
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego