Historia Pomorza Zachodniego w XX w. jest niezwykła i szczególna. Wielka zmiana polityczna i społeczna, która dokonała się tu w następstwie drugiej wojny światowej jest fenomenem na skalę Europy. Wysiedlenie prawie wszystkich dotychczasowych mieszkańców tych ziem i osiedlenie się w ich domach osadników z różnych stron (nie)dawnej Polski zaowocowało szeregiem niezwykle fascynujących, a często również bolesnych zjawisk. Jednocześnie w historii tej kryje się wiele fenomenów uniwersalnych, które mogą być nauką dla całej Europy i Świata.
Jak rozmawiać o nich w XXI w.? Jak mówić o traumach - zarówno wysiedlanych, jak i osadników? Czy nowi Pomorzanie stali się już regionalną społecznością? Jakie znaczenia dla współczesności ma historia – dwudziestowieczna oraz dawna? Czy historia zawsze będzie kłaści się cieniem na relacjach polsko-niemieckich? Jakich odpowiedzi udziela nam porównawcze patrzenie na świat?
O tym wszystkim będziemy rozmawiać z prof. Janem M. Piskorskim, wybitnym historykiem z Uniwersytetu Szczecińskiego, autorem licznych publikacji z zakresu historii regionu oraz historii porównawczej. W ostatnich latach J.M. Piskorski opublikował: Polska – Niemcy. Blaski i cienie tysiącletniego sąsiedztwa, Warszawa: Bellona 2017; Pomeranika, Warszawa: Bellona 2020. Gorzka sól historii. Migracje i transformacje, Warszawa: Bellona 2021.
Spotkanie poprowadzi dr Piotr Oleksy.
Biblioteka Międzyzdroje