ikamien.pl • Czwartek [26.01.2023, 22:04:57] • Międzyzdroje
„Wyspy – na styku granic” – czyli spotkanie autorskie z Piotrem Oleksym w Bibliotece w Międzyzdrojach
fot. Organizator
25 stycznia 2023 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała spotkanie autorskie z Piotrem Oleksym, historykiem, pasjonatem regionu i mieszkańcem Lubina, który promował swoją książkę pt. „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”. Wieczór autorski odbył się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Partnerem wydarzenia był Klub Przewodników PTTK „Na Wyspach” a moderatorem spotkania Andżelika Gałecka – dyrektor biblioteki.
Piotr Oleksy to pracownik Instytutu Wschodniego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest pomysłodawcą wielu działań związanych z historią, także regionu Pomorza Zachodniego. Jego poprzednia książka pt. „Naddniestrze. Terror tożsamości” została bardzo dobrze przyjęta przez czytelników. Jest laureatem Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Jantar” za książkę „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”. Nagroda została wręczona podczas X Festiwalu Czytania „Odkrywcy Wyobraźni” w Książnicy Pomorskiej. Była to już trzecia edycja tej nagrody, a nominowanych do niej było pięciu twórców.
fot. Organizator
Punktem wyjścia rozmowy podczas spotkania była tożsamość kulturowa naszego regionu i przywrócenie pamięci o przeszłości tych ziem. Autor w swojej książce zwrócił uwagę, jak można odzyskać poczucie rodowodu kulturowego dla mieszkańców, którzy znaleźli się na tych terenach po II wojnie światowej. Wyspy tworzyły się na nowo i ludzie, których los wrzucił w machinę przemian, bardzo dynamicznie adaptowali się w tym miejscu. Piotr Oleksy w swojej publikacji oddał hołd ludziom, którzy dla tej ziemi ciężko pracowali i nadali jej prawdziwą tożsamość.
fot. Organizator
Piotr Oleksy zwrócił uwagę na osoby, które identyfikowały się z wyspami. Przywołał m.in. postać Jerzego Porębskiego, pieśniarza, rybaka i żeglarza związanego ze Świnoujściem czy Lechosława Goździka, bohatera przesilenia politycznego w Polsce w październiku 1956 r. Dobierając sylwetki osób, które opisał w książce, kierował się specyfiką społeczności i oddaniem dla drugiego człowieka. Ważną postacią była Britta Wuttke, będąca łącznikiem między starym światem a nowym, który nastał po II wojnie światowej. Jej życie to pomoc drugiemu człowiekowi jako lekarz, a także animator kultury. Ważną postacią był także Henryk Bartoszuk, założyciel Domu Dziecka w Lubinie i amator żeglarstwa.