Urząd Marszałkowski • Piątek [30.09.2011, 17:19:47] • Dziwnów

Kąpielisko w Międzywodziu wyróżnione

Kąpielisko w Międzywodziu wyróżnione

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Podsumowanie akcji „Bezpieczne Kąpieliska 2011” – analiza stanu bezpieczeństwa wodnego w województwie zachodniopomorskim odbyło się w czwartek (29.09) na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Kąpielisko w Międzywodziu otrzymało wyróżnienie za podniesienie poziomu bezpieczeństwa w sezonie 2011.

Akcja „Bezpieczne Kąpieliska 2011” jest elementem programu „Bezpieczne Morze Przygody” realizowanym wspólnie przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego. W podsumowaniu uczestniczyli Marszałek Województwa Olgierd Geblewicz, Członek Zarządu Województwa Marek Hok, Prezes Zarządu Głównego WOPR Jerzy Telak, Kierownik Działu Promocji i Public Relations Polkomtel SA Łukasz Krzeski oraz przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

- Staramy się aby mieszkańcy naszego regionu, ale również tak licznie odwiedzający nas turyści czuli się bezpiecznie. Jak bardzo ważna jest dla nas kwestia bezpieczeństwa, widać we wspólnych działaniach m.in.: z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego, służbami państwowymi – policją, strażą pożarną, a także służbami, które mają charakter ochotniczy. Dzięki tym działaniom mamy już drugie po Goleniowie lotnisko w województwie - lotnisko w Zegrzu, na którym działa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wierzę, że stworzymy pakiet rozwiązań, które spowoduję, że na ziemi zachodniopomorskiej będzie najbezpieczniej – powiedział marszałek województwa Olgierd Geblewicz. 

Tomasz Zalewski, Prezes WOPR Województwa Zachodniopomorskiego mówił o tworzeniu kolejnych elementów zintegrowanego systemu bezpieczeństwa wodnego oraz rozwiązań dla organizatorów kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpieli, wynikających z potrzeby dostosowania do zmian prawnych. Przedstawiono wyniki działań WOPR w zakresie analizy poziomu bezpieczeństwa na kąpieliskach i miejscach wykorzystywanych do kąpieli. Specjaliści WOPR odwiedzali kąpieliska i miejsca wykorzystywane do kąpieli, które zgłosiły się do programu „Bezpieczne Kąpieliska 2011”. Poddawali oni szczegółowej analizie organizację kąpieliska, która obejmowała m.in. dostęp turystów i służb ratunkowych na kąpielisko, oznakowanie, kwalifikacje i wyposażenie ratowników, zaplecze socjalne. Na podstawie wyników ich prac kąpieliska otrzymywały punkty za każdą z ocenianych płaszczyzn, które składały się na wynik w rankingu wojewódzkim.

Wśród kąpielisk nadmorskich najwyższy poziom organizacji i pięć gwiazdek otrzymało kąpielisko „Wyspiarz” w Świnoujściu oraz „Plaża Centralna” w Kołobrzegu. Wśród kąpielisk śródlądowych najlepiej ocenione zostało kąpielisko w Białym Borze. Największy wzrost poziomu bezpieczeństwa na kąpieliskach w sezonie 2011 uzyskały kąpieliska zarządzane przez Mieleński Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mielnie. Wyróżnienia i nagrody w postaci defibrylatorów AED Samaritan Pad 300 za osiągnięcia w sezonie 2011 otrzymali przedstawiciele wyróżnionych kąpielisk i WOPR.

W pozostałych kategoriach wyróżnienia i statuetki otrzymały:
Kąpielisko w Międzywodziu za podniesienie poziomu bezpieczeństwa w sezonie 2011
Gmina Ustronie Morskie za podniesienie poziomu bezpieczeństwa na kąpieliskach w sezonie 2011
Kąpielisko w Moryniu za podniesienie poziomu bezpieczeństwa w sezonie 2011
Kąpielisko „Głębokie” w Szczecinie za podniesienie poziomu bezpieczeństwa w sezonie 2011
Kąpielisko Plaża Wojskowa” w Szczecinku za podniesienie poziomu bezpieczeństwa w sezonie 2011
Kąpielisko „Zieleniewo” w Kobylance za podniesienie poziomu bezpieczeństwa w sezonie 2011
Powiat Koszaliński za największą liczbę kąpielisk i strzeżonych miejsc wykorzystywanych do kąpieli w powiecie morskim
Powiat Drawski za największą liczbę kąpielisk i strzeżonych miejsc wykorzystywanych do kąpieli w powiecie śródlądowym
WOPR Województwa Zachodniopomorskiego analizując statystyki utonięć na terenie województwa w latach 2010 i 2011 odnotował spadek liczby utonięć o 5 (łącznie w badanym okresie 1.06-31.08.2011r. utonęło 25 osób). Wszystkie utonięcia miały miejsce poza obrębem kąpieliska strzeżonego, często po godzinach pracy ratowników. Statystyki się poprawiają dzięki wielu czynnikom, do których zaliczyć należy: rozwijanie elementów systemu bezpieczeństwa (m.in.: słupki bezpieczeństwa, łączność), ciągłe podnoszenie kwalifikacji przez ratowników na kąpieliskach, doposażenie w sprzęt ratowniczy, poprawę oznakowania kąpieliskowego.

 - WOPR Zachodniopomorski jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się organizacją. Za stworzenie dobrego klimatu chciałbym podziękować marszałkowi, służbom mundurowym, sanitarnym. Wszystko jest na dobrej drodze, aby zbliżyć się do magicznej liczby „O” czyli zero utonięć. Obrońcie w przyszłym roku pozycję lidera w skali kraju – tymi słowami podsumował konferencję Prezes Zarządu Głównego WOPR Jerzy Telak.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/3945/