ikamien.pl • Czwartek [05.01.2023, 10:13:34] • Kamień Pomorski
Badania architektoniczne reliktów Bramy Kapitulnej
fot. archiwum autora
Wpis powstał w oparciu o artykuł „Badania architektoniczne odkrytych reliktów Bramy Kapitulnej w Kamieniu Pomorskim" autorstwa Macieja Gibczyńskiego, opublikowany w Zachodniopomorskich Materiałach Konserwatorskich w roku 2022. Link do artykułu znajduje się na blogu.
Pozostałości Bramy Kapitulnej odkryto podczas remontu ulic w okolicach skrzyżowania ulic Żeromskiego i Wąskiej, na obszarze dawnego Osiedla Katedralnego. Pracami archeologicznymi kierował Grzegorz Kurka, prace architektoniczne nad pozostałościami bramy prowadził autor artykułu – Maciej Gibczyński.
fot. archiwum autora
Osiedle katedralne było w przeszłości otoczone murem z dwoma bramami:
- Brama Kapitulna – od strony wschodniej (odkryta w trakcie prac)
- Brama Katedralna – od zachodniu, umożliwiająca przejście do miasta
W artykule zaznaczono, iż nie jest znana dokłada data powstania muru obronnego wokół Osiedla Katedralnego, a przed powstaniem murów były to zapewne umocnienia drewniano-ziemne. Mury obronne Osiedla powstały na przełomie XIII i XIV stulecia. Data rozbiórki Bramy Kapitulnej również nie jest znana, ostatnie jej przedstawienie znajdziemy na szkicach Johannesa Ruge'a powstałych w roku 1688.
Relikty Bramy Kapitulnej to kamienne ławy fundamentowe, oraz linia kurtyny muru obronnego. Szerokość zewnętrzna bramy wynosiła około 7,5 metra. W odstępie 6,75 metra od kurtyny muru badacze natrafili na gotycki mur o szerokości 0,6 metra, mogący być pozostałością po moście zwodzonym (przyczółek). Zasypisko składające się z gliny i piasku, jest prawdopodobnie zasypaną fosą.
fot. archiwum autora
Badania potwierdziły istnienie w tym miejscu Bramy Kapitulnej (o czym było wiadomo od zawsze), nowymi informacjami na temat elementów systemu obronnego są odkryte pozostałości elementów przedbramia.
Pan Marcin
lepszykamien.wordpress.com