Kampania ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim zdrowotne. Adresowana jest zarówno do palaczy, jak i osób niepalących - aby zapobiegać sięganiu po papierosy. Ponadto celem akcji jest zachęcenie jak największej liczby palaczy do rzucenia palenia oraz ograniczenia palenia w miejscach, w których przebywają ludzie.
Trzy wielkie grupy chorobowe występujące prawie wyłącznie u palaczy papierosów to rak płuca, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) oraz zawał serca przed 50 r.ż. Szacuje się, że rocznie z powodu palenia na świecie umiera przedwcześnie 5 mln ludzi i liczba ta stale rośnie.
Uzależnienie od tytoniu traktowane jest jak choroba, którą trzeba leczyć. Jest wiele sposobów na uwolnienie się od uzależnienia: od silnej woli przez terapie farmakologiczne dostosowane indywidualnie dla każdego palacza, a także wsparcie psychologiczne.
W naszym powiecie działania kampanijne przeprowadzane były od października do połowy grudnia. Skierowano je głównie do młodzieży szkolnej. Pedagodzy wskazują, że
w dzisiejszych czasach wśród młodzieży papierosy i e-papierosy stanowią poważny problem. W związku z tym przeprowadzono prelekcje z uczniami:
• Publicznej Szkoły Podstawowej w Dargobądzu,
• Publicznej Szkoły Podstawowej w Troszynie,
• Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Kamieniu Pomorskim
• Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Międzyzdrojach
Na terenie powiatu kamieńskiego zajęcia z uczniami przeprowadzono we współpracy z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim. Dzięki temu młodzież szkolna poznała zdrowotne ale również prawne konsekwencje palenia papierosów i e-papierosów.
Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia
Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna
w Kamieniu Pomorskim