Startuje kolejna edycja konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego. Prasa, Radio, Telewizja, Nowe formy dziennikarskie i „Dziennikarstwo lokalne na pograniczu” to nazwy tegorocznych kategorii w konkursie. Kategoria Nowe formy dziennikarskie obejmuje nie tylko multimedialne projekty dziennikarskie, ale też podcasty oraz materiały wideo o tematyce polsko-niemieckiej. Jury przyzna nagrody pieniężne w łącznej wysokości 25 000 euro. Zwycięzcy i zwyciężczynie zostaną nagrodzeni podczas gali w ramach Polsko-Niemieckich Dni Mediów w województwie lubuskim 15 czerwca 2023 roku.
W tegorocznym konkursie autorzy / autorki oraz redakcje mogą zgłosić maksymalnie trzy prace danego autora / autorki. Tematy prac mogą jak w latach poprzednich dotyczyć wszystkich aspektów relacji polsko-niemieckich, jury jednak szczególnie chętnie wyróżnia prace z odniesieniem do bieżących spraw kraju sąsiada oraz Unii Europejskiej.
„W 2022 roku Polska i Niemcy jako kraje członkowskie w Unii Europejskiej i sąsiedzi poszukiwali odpowiedzi na globalne wyzwania, takie jak wojna tocząca się w Ukrainie, czy regionalne – takie jak katastrofa na Odrze. Wydarzenia te na pewno będą miały odzwierciedlenie tematyczne w nadesłanych w tym roku pracach z Polski i Niemiec. Z niecierpliwością czekamy na zgłoszenia w konkursie” – powiedział Cornelius Ochmann, dyrektor, członek Zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Fundatorzy kierują tegoroczną ofertę w szczególności do redakcji lokalnych na pograniczu. Latem 2022 roku katastrofa na Odrze nie schodziła z pierwszych stron gazet.
Był to bardzo intensywny czas dla dziennikarzy i dziennikarek lokalnych w regionie pogranicza, którzy relacjonowali o bezpośrednich skutkach wydarzeń dla regionu. Prace z redakcji lokalnych z siedzibą w jednym z regionów partnerskich można zgłaszać w kategorii „Dziennikarstwo lokalne na pograniczu”.
Termin zgłoszeń do konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską upływa 31 stycznia 2023 roku.
Fundatorami Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej 2023 są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius (łącznie 12.500 euro) oraz trzy polskie województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie i trzy niemieckie kraje związkowe: Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia (każdorazowo po 1.250 euro). Nagrodę w kategorii „Dziennikarstwo lokalne na pograniczu” w wysokości 5.000 euro ufunduje województwo lubuskie.
Prace można składać przez internetowy system rejestracji Kryteria oceny prac we wszystkich kategoriach dostępne są na stronie Nagrody.
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe