Polskie Radio Szczecin • Sobota [24.09.2011, 09:32:14] • Kamień Pomorski

Nie ma projektu - nie będzie dofinansowania

Nie ma projektu - nie będzie dofinansowania

Przy budowie mariny w Kamieniu Pomorskim prowadzone są prace czerpalne.( fot. Wojtek Basałygo )

Gmina Rewal ma problemy z budową mariny żeglarskiej w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. W efekcie unijne pieniądze może stracić nie tylko Rewal. Dotknie to m.in. Szczecin, Kamień Pomorski i Wolin, bo właśnie tam powstają i są modernizowane mariny z Programu Innowacyjna Gospodarka. A przy rozliczaniu projektu będzie liczyć się całość - informuje Polskie Radio Szczecin.

Zachodniopomorski Szlak Żeglarski, ma połączyć mariny od Gryfina poprzez Szczecin i Świnoujście, aż do Darłowa. Cały Szlak ma być gotowy do końca grudnia przyszłego roku, jeżeli nie unijna dotacja będzie cofnięta. - Mamy na razie żółte światło mówi wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski. - Kryzys, który dotyczy rynku nieruchomości mógł dotknąć samą gminę Rewal.

Marina w gminie Rewal ma kosztować ok. 30 mln złotych, 12 mln to unijne dofinansowanie. Ma być wybudowana pomiędzy Niechorzem, a Pogorzelicą - na kanale łączącym Bałtyk i jezioro Liwia Łuża. Wójt Robert Skraburski zapewnia, że to nie kwestia braku pieniędzy. - Do tej pory nie mamy pozwolenia na budowę, teren ten obejmuje Natura 2000 i w związku z tym cały projekt musiał być przerabiany.

Mamy plan awaryjny - zapewnia Zbigniew Jagniątkowski z Zachodniopomorskiej Organizacji Turystycznej zarządzającej projektem. - Za gminę Rewal może wejść Szczecin, mówimy o inwestycji, która będzie na Wyspie Grodzkiej.

Jak mówi wójt Robert Skraburski gmina podejmie decyzję dotyczącą ewentualnego zaniechania budowy jeszcze w tym miesiącu.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/3898/