Zwracając uwagę właśnie na kondycje warto wiedzieć, że według Światowej Organizacji Zdrowia aktywni seniorzy rzadziej odczuwają deficyty zdrowia i cieszą się większą sprawnością – zarówno ruchową jak i fizyczną. Regularna aktywność przyczynia się do opóźnienia demencji, choroby Alzheimera i wielu innych chorób o charakterze przewlekłym. Ponadto aktywni seniorzy to osoby posiadające większą zdolność i chęć do pracy. Niestety z najnowszych badań wynika, że osoby starsze często ograniczają swoją aktywność ruchową do minimum. Przyczyny tych zaniedbań leżą w braku motywacji, obawie o stan zdrowia oraz braku nawyku aktywnego spędzania czasu.
Aktywność ruchowa seniorów powinna się zawierać elementy ćwiczeń: wytrzymałościowych – wpływających korzystnie na kondycje, siłowych – sprzyjającym wypracowaniu stabilnej i mocnej sylwetki oraz rozciągających, dzięki którym nasze ścięgna i wiązadła są bardziej elastyczne. Należy pamiętać, że nawyk aktywności fizycznej można wprowadzić do swojego życia niezależnie od tego ile lat mamy. Jeżeli naszym życiem zawładnął siedzący tryb życia nie zaleca się rzucać na głęboką wodę, a raczej zacząć od krótszych ale regularnych epizodów z ruchem.
Najprostszą formą ćwiczeń dla seniora jest po prostu spacer – tempo, czas trwania oraz dystans można dostosować do swoich możliwości i zaawansowania , warto pamiętać przy tym o prawidłowym (głębokim) oddechu. Dodatkowo otoczenie w jakim spacerujemy wpływa na nasze zdrowie i nastrój, warto wybrać tereny zielone np. parki czy lasy.
Bardziej zaawansowany senior może wybrać nordic walking. Przed rozpoczęciem przygody z tą dyscypliną trzeba się zaopatrzyć w wygodne sportowe buty i kije. Sport ten może być nie tylko sposobem na aktywne spędzenie czasu, czy na zrzucenie niechcianych kilogramów, ale także na rehabilitację oraz odciążenie stawów. Możemy znaleźć w internecie wiele filmów instruktażowych jak przygotować się do tego rodzaju wysiłku fizycznego lub skonsultować się z trenerem.
Kiedy osoba starsza chce wejść na jeszcze wyższy poziom zaawansowania może korzystać ze zorganizowanych zajęć typu gimnastyka czy fitness. Często kluby fitness posiadają w swojej ofercie zajęcia typowo dla osób starszych mające na celu np. wzmocnienie kręgosłupa. Alternatywą dla zajęć płatnych są tzw. siłownie pod chmurką.
Seniorzy często uskarżają się na ból stawów. Najpowszechniejszą formą aktywności fizycznej, która nie obciąża stawów jest jazda na rowerze. Możemy wybrać tradycyjny rower i skorzystać z pięknej jesiennej aury oraz stacjonarny – zalecany dla osób borykających się zaburzeniami równowagi. Pływanie w basenie również korzystnie wpływa na ruchomość i mobilności naszych stawów, a wiele ruchów czy pozycji jest w wodzie duża łatwiejsze do wykonania. Osoby starsze, które mają ograniczenia stawowo-mięśniowe z powodzeniem mogą wykonywać trening w wodzie. Woda będzie ich sprzymierzeńcem, a pływanie sprawi, że ich układ ruchu w trakcie treningu w basenie będzie pracował tak jak powinien.
Pamiętajmy, że czasem nawet 15 minut dziennie może zdecydowanie poprawić naszą kondycję i dać nam szanse na dłuższe, szczęśliwsze życie.
Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia
Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Kamieniu Pomorskim