ikamien.pl • Środa [10.08.2022, 18:33:11] • Kamień Pomorski

Bezpieczne zachowania w okresie wakacji!

Bezpieczne zachowania w okresie wakacji!

fot. Organizator

Wakacje - dla dzieci to czas odpoczynku od szkoły, dla dorosłych idealny moment na urlop. Kiedy nie mamy obowiązków związanych ze szkołą i pracą możemy bez ograniczeń planować najróżniejsze przygody. Wszyscy musimy jednak pamiętać, że dobra zabawa nie zwalnia nas z obowiązku dbania o bezpieczeństwo. Pamiętajmy, zawsze – nie tylko podczas wakacji należy się kierować tzw. zdrowym rozsądkiem. Warto również wcielić w życie poniższe zasady, dzięki którym wakacje będą bezpieczniejsze.

Chroń się przed słońcem – Unikaj przebywania na słońcu w godzinach od 10:00 do 14:00. Pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrem UV, chroń również oczy zakładając okulary przeciwsłoneczne. Wkładaj na głowę czapkę. Zakładaj koszulki z rękawem, zakrywające ramiona.

Nawadniaj się - Dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów płynów w ciągu dnia,
a podczas upałów nawet do 3,5 litra.

Uważaj na kąpielisku - Kąp się tylko w miejscach wyznaczonych, pod nadzorem ratowników. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska. Nigdy nie pływaj po alkoholu lub narkotykach. Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku. Nie skacz do wody ani nie nurkuj, gdy nie znasz kąpieliska.

Przygotuj się do wędrówek - Zabierz prowiant, wodę, latarkę, telefon. Sprawdź prognozę pogody i przygotuj strój adekwatny do warunków atmosferycznych. Gdy planujesz wycieczki wieczorem lub po zmroku zaopatrz się w elementy odblaskowe. Przed wyjściem poinformuj kogoś, jaką trasą pójdziesz. Jeżeli planujesz wycieczkę rowerową – załóż kask.

Uważaj na owady i kleszcze – Gdy warunki pogodowe są odpowiednie zakładaj ubrania z długimi nogawkami i rękawami. Używaj środki odstraszające owady i kleszcze. Po każdej wycieczce dokładnie się obejrzyj i sprawdź, czy nie masz kleszcza. Gniazda szerszeni i os omijaj z daleka.

Zabierz na wyjazd apteczkę pierwszej pomocy - Warto zaopatrzyć się w materiały oraz środki pierwszej pomocy. Jeśli przyjmujesz na stałe leki, nie zapomnij zabrać ich ze sobą.

Naucz się podstaw ratowania życia lub przypomnij je sobie - Szybka i prawidłowa reakcja może uratować czyjeś życie.


Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
w Kamieniu Pomorskim
Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/38244/