Organizatorami tego niezwykłego wydarzenia kulturalnego było Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Golczewskiej, Starostwo Powiatowe w Kamieniu Pomorskim i Gmina Golczewo. Honorowy patronat objęli Starosta Kamieński i Nadleśniczy Nadleśnictwa Rokita.
Inauguracja uroczystości rozpoczęła się recytacją wiersza golczewskie poetki Janiny Szelc. Gospodarz Dworku Ireneusz Krzyżanowski przywitał gości, wśród których byli Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, Starosta Kamieński Józef Malec, Burmistrz Golczewa Maciej Zieliński oraz Honorowy Obywatel Golczewa Andrzej Tomczak.
W swym krótkim wystąpieniu prezes SPZG podkreślił, iż impreza z roku na rok się powiększa, a ogrody mechowskiego dworku pięknieją, nabierają niepowtarzalnego uroku i stają się imprezą przyciągającą gości poza granice naszego województwa i państwa.
Tegoroczne Śpiewające ogrody gościły osiem zespołów. Gminę Golczewo reprezentowały zespoły: Śpiewające Golczewo działające przy SPZG i Zespół Maliny funkcjonujący przy UTW w Golczewie, z Gryfic koncertowała Kapela Ludowa Przepióreczka, gminę Świerzno prezentowały Stuchowianki i Chór Świerzno Śpiewa, gminę Kamień Pomorski reprezentował najstarszy zespół śpiewaczy Stuchowianki, gmina Międzyzdroje zaprezentowała Zespół Bryza. Z partnerskiego miasta Golczewa, z Raciechowic, wystąpił Zespół Raciechowianki z powiatu myślenickiego w Małopolsce. Nie zabrakło też solistów, najmłodszych uczestniczek przeglądu. Alicja Adamowicz i Wiktoria Cieślak prezentowały piękny wokal pod czujnym okiem pani Wiktorii Kiełbasy z GOKiS w Golczewie. Tatiana Czerkawska z Białorusi zaśpiewała dwie piosenki, którymi oczarowała wszystkich uczestników imprezy.
W przeddzień koncertu, w ogrodach pałacowych odbywał się plener malarski – artystów amatorów. Za piękne prace, które były wystawione w jednej
z ogrodowych alejek, podziękował prezes SPZG pan Ireneusz Krzyżanowski wraz z gościem dr. hab. Wiesławą Markiewicz profesorem z Akademii Sztuki
w Szczecinie.
W altanie pałacowej odbywały się warsztaty śpiewu – rozkwitający głos prowadzone przez profesjonalną folklorystkę, śpiewaczkę i choreografkę polskich tańców tradycyjnych, instruktorkę Teatru Złoty Róg w Krakowie – Katarzynę Chodoń z Krakowa.
W przygotowanie imprezy dużo pracy i wysiłku włożyli przede wszystkim członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Golczewskiej, za co z całego serca składamy podziękowania. Ogromnym wsparciem byli Nasi Darczyńcy. Wyrazy serdecznego podziękowania kierujemy do Posła na Sejm RP Jarosława Rzepy, Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, Starostwa Powiatowego w Kamieniu Pomorskim, Gminy Golczewo, Nadleśnictwa Golczewo, Banku Spółdzielczego w Gryficach, Firmy MADAMA z Golczewa, Wiesława Żelka właściciela Piekarni – Ciastkarni Żelek z Kamienia Pomorskiego, Marii i Marka Chodoniów, Aldony i Tomasza Kaczmarków, Krzysztofa Skazy z firmy Orfeusz, Jorgu Apostolu z firmy Bioprodukty z Samlina, Grzegorza Chłopka, Zespołu Caritas z Golczewa, Elżbiety i Zbigniewa Szychulskich, Agnieszki i Piotra Hołubów, Ryszarda Pasierba, Marcina Gajdy, Krzysztofa Cieślika.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia Śpiewających ogrodów – 2022. Do zobaczenia za rok.
Tekst i zdjęcia: Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Golczewskiej