ikamien.pl • Niedziela [24.07.2022, 11:22:24] • zachodniopomorskie

Energetyczne Brojce Zielony prąd szansą na rozwój

Energetyczne Brojce Zielony prąd szansą na rozwój

fot. Organizator

Gmina Brojce była gospodarzem spotkania w ramach Gryfickiego Klastra Energii. Jak ważne jest dziś bezpieczeństwo energetyczne i zielona energia świadczy udział uczestników spotkania z Kołobrzegu, Szczecina, Nowogardu, Maszewa, Opola czy Zabrza. Najliczniejszą grupę stanowili oczywiście przedstawiciele firm i samorządu z Powiatu Gryfickiego.

- Brojce są położone w centrum Pomorza Zachodniego. Dostajemy dużo zapytań od inwestorów branży logistycznej o wolne tereny. Jednym z warunków jest dostęp do energii wytwarzanej przez OZE. Liczę, że współpraca z Gryfickim Klastrem Energii pozwoli nam przygotować infrastrukturę energetyczną - mówi wójt Brojc Michał Zinowik.

Można przypuszczać, że spotkanie Gryfickiego Klastra Energii w Brojcach to po wizycie Prezydenta RP Andrzeja Dudy najważniejsze wydarzenie w historii Gminy. Ceny prądu powodują, że temat energii jest bardzo ważny.

- Chcemy połączyć przedsiębiorców, samorząd i organizacje pozarządowe w pozyskiwaniu zielonej energii na miejscu. Niebawem będziemy przystępować do krajowego porozumienia klastrów energii. Chcemy wesprzeć obsługę inwestorów OZE w relacjach z lokalną społecznością, by one też korzystały z tych przedsięwzięć - mówi Roman Sowiński lider Gryfickiego Klastra Energii.

Doświadczenie we współpracy na linii lokalny samorząd, inwestor i mieszkańcy ma firma Eprosument SA z Włocławka. Dobrymi praktykami może się pochwalić też Zklaster ze Zgorzelca. - Klaster to szansa na zakup energii w niższej cenie - mówi Kamil Skonieczny z Prosument Klastra Energii. Region Pomorza Zachodniego jest miejscem, gdzie wytwarza się najwięcej zielonej energii w Polsce.

Uczestnicy konferencji mogli poznać zasady funkcjonowania elektromobilności w odsłonie szwedzkiego producenta samochodów i polskiego producenta autobusów.

O finansowaniu OZE mówili przedstawiciele BGK, ZARR i WFOŚ w Szczecinie.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/38124/