ikamien.pl • Środa [20.07.2022, 11:47:39] • zachodniopomorskie

Jak przetrwać upały?

Jak przetrwać upały?

autor: Christian Schwier ( fot. stock.adobe.com/pl )

Przed nami kolejne dni gorąca. Fala afrykańskich upałów wkracza nad nasz region, a temperatura w przeciągu najbliższych dni ma wynosić powyżej 30 stopni Celsjusza. Jak przygotować swój organizm? Co pić najlepiej? Odpowiedź jest prosta...wodę.

Woda jest ważnym składnikiem naszego organizmu. Uczestniczy w wielu kluczowych procesach. W trakcie upałów nasz organizm traci wodę i elektrolity poprzez pot. Utrata wody już w granicach 2% masy ciała może powodować m.in zaburzenia koncentracji, zmęczenie, senność, spadek tolerancji na wysiłek fizyczny.

- Pragnienie jest spóźnionym sygnałem naszego organizmu, który świadczy już o odwodnieniu i zaburzeniu w pracy komórek. To znak, że brakuje nam płynów. Szczególnie w lecie zapotrzebowanie na wodę zdecydowanie wzrasta, gdy w upalne dni, wraz z potem, w bardzo szybkim tempie tracimy ją z organizmu, a wraz z nią witaminy i składniki mineralne. Te niedobory musimy w odpowiednim tempie uzupełniać, aby uniknąć ich deficytu w organizmie, który objawia się najczęściej złym samopoczuciem i obniżoną sprawnością fizyczną – osłabieniem, zmęczeniem, rozkojarzeniem, a czasami nawet bólami głowy – ostrzega Łukasz Szeląg, rzecznik Wodociągów Zachodniopomorskich w Goleniowie.

Ile wody należy pić ?

Około 2-3 litrów w zależności od płci, wieku, wykonywanej pracy, wysiłku fizycznego oraz ekspozycji na słońce. Na odwodnienia najbardziej narażone są dzieci i osoby starsze. Należy pamiętać o tym, że kawa odwadnia organizm, więc zaleca się do kawy wypijać szklankę wody. Prostym sposobem na uzupełnienie braków zarówno wody i elektrolitów jest domowy napój izotoniczny. Można zrobić go z wody, cytryny, miodu i soli.

Kilka ciekawostek na temat picia wody
Picie zimnej wody może przyspieszyć twój metabolizm i spalanie kalorii. Taki efekt zaczyna się około 10 minut po wypiciu zimnej wody i utrzymuje się przez 40-50 minut.
Wypicie 1-2 szklanek wody przed posiłkiem (małymi łyczkami i nie bezpośrednio przed jedzeniem) pomoże zrzucić wagę.

Picie napojów to nie to samo, co picie wody. Woda nie ma kalorii, dodatków ani cukru, co sprawia, że jest idealnym napojem dla każdego.

To ile płynów należy pić dziennie zależy od takich czynników jak: wiek, płeć, okres ciąży i laktacji, temperatura otoczenia i aktywność fizyczna. Jest to zatem dość zindywidualizowana kwestia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by dzienne spożycie wody kształtowało się na poziomie 30 ml na każdy kilogram masy ciała.

W Instytucie Żywności i Żywienia opracowano dla ludności Polski normy określające wystarczające spożycie wody (zawartej zarówno w napojach, jak i pożywieniu):

Płeć i wiek/Ilość płynów na dzień [w litrach]
Dzieci 1–3 lat 1,3
Dzieci 4–6 lat 1,7
Dzieci 7–9 lat 1,9
Dziewczęta 10–18 lat 2,1–2,3
Chłopcy 10–18 lat 2,4–3,3
Kobiety > 19 lat 2,7
Mężczyźni > 19 lat 3,7

Prowadzisz? Pij wodę
- Uzupełnianie płynów stanowi naturalnie konieczność nie tylko wtedy, gdy prowadzimy pojazdy mechaniczne. Bagatelizując ten problem, poważną krzywdę możemy bowiem wyrządzić sobie. Zbyt mało wypijanej wody to ryzyko ograniczenia sprawności umysłowej, trudności z koncentracją, wahania nastroju czy ograniczona czujność. To może utrudniać nam prowadzenie auta czy codzienne wykonywanie zadań w pracy – mówi Filip Grega, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Z butelki czy z kranu?

Okazuje się że, na rynku są wody które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Do takich wód należą wszystkie wody w plastikowych butelkach PET.
PET jest to politereftalan etylenu, polimer , który wykorzystuje się w przemyśle spożywczym do produkcji plastikowych opakowań, Jak dowodzą badania wykazuje on szkodliwe działanie na organizm człowieka.
Większość wód dostępnych w sklepach wykonane są z PET (politereftalan etylenu). Naukowcy wykazali, że podczas przechowywania wody z plastikowej butelki do wody przenika toksyczna substancja antymon. Antymon wg Światowej Organizacji Zdrowia jest niebezpieczny dla organizmu, wykazuje działanie rakotwórcze. Im dłużej woda jest przechowywana tym więcej ma w swoim składzie tego pierwiastka. Tym samym staje się bardziej szkodliwa. Na spodzie każdej butelki jest napis PET. Jeżeli widniej na niej wówczas takiej wody należy unikać.
Pijąc wodę z kranu mamy wpływ na ochronę środowiska. Jest mniej zużywanego tworzywa sztucznego, które następnie trafia na składowisko odpadów. Pijąc wodę z kranu mamy wpływ na ruch na drogach, gdyż mniej samochodów wiozących plastikowe butelki z wodą po nich jedzie.

Zdrowa Woda
Akcja edukacyjna „Zdrowa woda" jest prowadzona przez „Wodociągi Zachodniopomorskie". W ramach akcji zostały uruchomione poidełka dla uczniów szkół w Mierzynie k. Szczecina, Stepnicy k. Goleniowa, Baniach, Grzędzicach k. Stargardu oraz Gminie Pyrzyce. Picie wody jest ważne ze względu na prawidłowe odżywianie. Aż 25,2 proc. populacji Polski jest otyła, jak wynika z najnowszej aktualizacji Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego. To o 2,9 proc. więcej niż średnia w Europie, która wynosi 22,3 procent.
Pod względem odsetka osób otyłych Polska wyprzedza Rosję, w której na otyłość cierpi 24,1 proc. społeczeństwa, a także Białoruś (23,4), Niemcy i Ukrainę (20,1 proc. osób otyłych w obu krajach). Spośród sąsiednich narodów od Polaków bardziej otyli są tylko Czesi (26,8 proc.) i Słowacy (25,7 proc.). 95% przypadków to otyłość będąca konsekwencją niezdrowego stylu życia – nieodpowiedniej diety, w której dominuje wysoko przetworzona żywność, bogata w tłuszcz i cukier, oraz braku aktywności fizycznej. W mniejszym stopniu o rozwoju nadwagi lub otyłości decydują geny, choć większość z nas właśnie rodzinną skłonnością usprawiedliwia tuszę swoją i swoich dzieci.

Woda dla zwierząt
Ustawa o ochronie zwierząt wyraźnie stwierdza, że każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania (art. 5 uoz), przez które rozumieć należy zapewnienie zwierzęciu opieki i ochrony, uwzględniające jego potrzeby. - Ten, kto odmawia zwierzętom w upały dostępu do wody – wprost łamie powyższą zasadę - informuje Fundacja Egalismo ze Szczecina.

Wodociągi Zachodniopomorskie Sp. z o.o. w Goleniowie
Biuro Prasowe

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/38096/