ikamien.pl • Poniedziałek [20.06.2022, 19:16:16] • Wolin

Wernisaż wystawy malarstwa Walery Siejtbatałow

Wernisaż wystawy malarstwa Walery Siejtbatałow

fot. Organizator

Muzeum Regionalne im. A. Kaubego w Wolinie ma zaszczyt zaprosić wszystkich sympatyków malarstwa na wernisaż wyjątkowego artysty. Już 24 czerwca, o godzinie 18.00, będziemy mieli okazję zobaczyć świat oczami Walerego Siejtbatałowa.

Walery Siejtbatałow urodził się w 1965 roku w miejscowości Denisovka w Kazachstanie. Po ukończeniu szkoły zawodowe,j do dnia wypadku, pracował w rodzinnym zakładzie fotograficznym. W 1997 r. w wyniku niefortunnego skoku do wody doznał urazu kręgosłupa szyjnego i stał się osobą niepełnosprawną, bez szansy na powrót do pełni zdrowia i sprawności fizycznej. W ucieczce przed myślami zaczął uczyć się języka niemieckiego. Nie mogąc pisać rękami zaczął eksperymentować trzymając pióro w ustach. W ten sposób pisał pierwsze litery, później wyrazy i następnie całe zdania. Wreszcie nadszedł czas, żeby w podobny sposób zacząć rysować, a w dalszej kolejności malować.

W kwietniu 2010 r. przyjechał do Polski jako repatriant z Kazachstanu. Mieszka wraz z rodzicami i bratem w Szczecinie. Jest członkiem Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami (VDMFK). Współpracuje także z wydawnictwem AMUN. W swoim dorobku artystycznym ma ponad 200 obrazów o różnej tematyce, które prezentowane były na wielu wystawach w Polsce i za granicą. Już niebawem będzie można je podziwiać w podziemiach Wolińskiego Dworku.

Więcej o artyście znajdziecie na jego stronie internetowej: walery-s.weebly.com/

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/37818/