ikamien.pl • Wtorek [17.05.2022, 09:26:54] • zachodniopomorskie
Baltic Business Forum 2022 - „Energia dla odbudowy Ukrainy”
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
- Na Ukrainie trwa rosyjska agresja, co oczywiście utrudnia kontakty gospodarcze. Ale warto dyskutować już o tym, co będzie po - miejmy nadzieję - niedługo zakończonej wojnie. A więc o procesie odbudowy Ukrainy. Również o procesie odbudowy kontaktów handlowych - powiedział marszałek Olgierd Geblewicz, zapowiadając 14. Baltic Business Forum, które odbędzie się 23-25 maja w Świnoujściu. Coroczne spotkanie przedstawicieli biznesu, polityki, samorządu dotyczyć będzie sytuacji w Ukrainie. Gośćmi specjalnymi będą ambasador Andrij Deszczycia oraz mer Irpienia Ołeksandr Markuszyn.
Kiedy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełensky będzie na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, tego samego dnia (23 maja) w Świnoujściu rozpocznie się 14. Baltic Business Forum „Energia dla odbudowy Ukrainy”. Wydarzenie organizowane przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą w tym roku ma wyjątkowy charakter. Agresja Rosji na Ukrainę, miliony uchodźców, ogromne zniszczenia kraju - to wszystko zmieniło sytuację gospodarczą i społeczną na Wschodzie, zrujnowało ukraiński przemysł, uniemożliwiło działalność tysięcy firm, zamroziło produkcję, utrudniło wymianę handlową. O tym, jak pomóc Ukraińcom, jak wzmocnić tamtejsze firmy, jak w nowych warunkach rozdawać kontakty biznesowe - o tym dyskutować będą przedsiębiorcy, politycy, samorządowcy, przedstawiciele organizacji branżowych.
- Na Ukrainie trwa rosyjska agresja, co oczywiście utrudnia kontakty gospodarcze. Ale warto dyskutować już o tym, co będzie po - miejmy nadzieję - niedługo zakończonej wojnie. A więc o procesie odbudowy Ukrainy. Również o procesie odbudowy kontaktów handlowych, kanałów transportowych - mówił marszałek Olgierd Geblewicz, podczas konferencji prasowej zapowiadające 14. Baltic Business Forum. - Ukraina bardzo cierpi dziś z tego powodu, że ma zablokowane porty na Morzu Czarnym. W związku z tym nasz potencjał, zachodniopomorskich portów, może się okazać bardzo ciekawy do wykorzystania.
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Marszałek województwa przypomniał, że co roku na Baltic Business Forum jednym z głównych wątków dyskusji jest energetyka. A po wybuchu wojny na Ukrainie bezpieczeństwo energetyczne Europy stało się jeszcze większym wyzwaniem. Kolejnym ważnym tematem jest kryzys uchodźczy, pomoc dla uciekających przed wojną, integracja.
- Brak słów, by wyrazić wszystko to, co w związku z Ukrainą przeżywamy. Co przeżywają nasi przyjaciele z Ukrainy - przyznał Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, organizator BBF.
Podkreślił, że przedsiębiorcy czy nawet szefowie organizacji gospodarczych na Ukrainie bohatersko bronią kraju (jako ochotnicy pełnią służbę na przykład w Kijowie), ale muszą bronić również swoich firm. Wiele z nich zawiesiło działalność. Zakłady przemysłowe są równane z ziemią. Rosja systemowo niszczy infrastrukturę Ukrainy.
- Chcemy rozmawiać o tym, jak funkcjonuje ukraińska gospodarka w warunkach wojny. Ale również o tym, co będzie się działo „dzień po”. Bo jedna rzecz to zaangażowanie świata zachodniego w odbudowę Ukrainy, strumienie finansowe. Ale druga kwestia to partnerstwo z ukraińskim przedsiębiorcami. Nie odbudujemy Ukrainy bez aktywności gospodarczej samych Ukraińców - tłumaczył Jacek Piechota. - Po raz pierwszy współorganizatorem Baltic Business Forum będzie Związek Przemysłowców i Przedsiębiorców Ukrainy. Na czele tego związku stoi Anatolij Kinach, były premier i minister gospodarki Ukrainy - dodał Jacek Piechota.
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Anatolij Kinach przyjedzie do Świnoujścia podpisać umowę o stałej współpracy przy organizacji Forum. Gośćmi specjalnymi tegorocznego BBF będą ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia oraz mer Irpienia Ołeksandr Markuszyn.
Grupa ukraińskich samorządowców i przedsiębiorców będzie uczestniczyć w obradach on-line.
Podczas 14. Baltic Business Forum debatom gospodarczym, spotkaniom ekonomistów i prawników, towarzyszyć będą takie wątki jak pomoc humanitarna, integracja, szkoła i praca dla uchodźców. Jedną z prelegentek będzie Katerina Zavizhenets, prezes Stowarzyszenia Mi-Gracja.
- Działamy w kierunku integracji nie tylko społecznej, zachęcamy do usamodzielnienia, do aktywności zawodowej - wyjaśniła Katerina Zavizhenets.
Pochodząca z Odessy szczecinianka od początku wojny na Ukrainie pomaga uchodźcom przybywającym do Polski, na Pomorze Zachodnie.
- Polska to nasz najlepszy sąsiad. Dziękuję, że nas tak gościcie - mówiła Katerina Zavizhenets podczas spotkania z mediami przed Baltic Business Forum. - Dziękuję za wsparcie naszych przedsiębiorców. Biznesy na Ukrainie nie mogą normalnie funkcjonować. Jestem przekonana, że przyjeżdżający tu są dobrym partnerem dla Polski, dla regionu.