ikamien.pl • Niedziela [15.05.2022, 08:46:41] • Polska
Tani ekologiczny prąd? To możliwe
fot. Organizator
Wysokie ceny prądu, oczekiwania młodego pokolenia w zakresie ochrony środowiska przekonują do łączenia sił w lokalnych społecznościach. Jedną z odpowiedzi na takie potrzeby są klastry energii. Klastry energii zrzeszają przedsiębiorców, mieszkańców i jednostki samorządu terytorialnego. W Gryficach założyciele Gryfickiego Klastra Energii spotkali się z samorządowcami, przedsiębiorcami i instytucjami zainteresowanymi ekologicznym prądem.
Na temat dobrych praktyk w działalności klastrów energii mówiła Agnieszka Spirydowicz z ZKlastra w Zgorzelcu. - Działanie naszego klastra to odpowiedź na potrzebę zmian energetycznych w regionie związanych z działalnością kopalni i elektrowni w Bogatyni. Ekologiczne źródła energii to sposób na tworzenie nowych miejsc pracy, tworzenie innowacji takich jak samochód elektryczny czy edukacja nowych specjalistów - podkreślała Agnieszka Spirydowicz.
Zaproszenie od starosty gryfickiego Ryszarda Chmielowicza i Gryfickiego Klastra Energii na spotkanie przyjęło kilkadziesiąt osób. Byli przedstawiciele lokalnej społeczności ale także osoby i instytucje z Poznania, Włocławka, Wrocławia, Szczecina czy Goleniowa. Starosta odczytał listy od marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza i wiceprzewodniczącego Sejmiku Zygmunta Dziewgucia. Województwo Zachodniopomorskie jest liderem produkcji zielonej energii. To rodzi szanse i wyzwania.
- Mamy dużo zapytań o tereny pod inwestycję w zakresie hal magazynowych i produkcyjnych, terenów pod produkcję zielonej energii. Jednak dziś potrzebujemy zapewnić dostęp do sieci energetycznej. Od klastra oczekuję wsparcia w realizacji projektów energetycznych. To podmiot zrzeszający specjalistów z doświadczeniem - mówił wójt gminy Brojce.
fot. Organizator
Roman Sowiński z Gryfickiego Klastra Energii przedstawił historię klastra. - Zakładając klaster wiedzieliśmy, że świat się zmienia w obszarze emerytki. Przekonałem kilka osób do współpracy. Przeszliśmy certyfikację ministerstwa. Dziś przyszedł czas wyzwań by mieszkańcy naszego regionu mogli korzystać z tańszej energii z zielonych źródeł. Zapraszam do współpracy - mówił Roman Sowiński z Gryfickiego Klastra Energii.
Ryszard Zelent, właściciel biogazowni w Gminie Brojce, koordynator Gryfickiego Klastra Energii, mówił o doświadczeniach w produkcji biogazu i możliwości zasilania w zieloną energię inwestorów w Powiecie Gryfickim.
W spotkaniu wziął także udział ekspert do spraw biogazu Janusz Sidor z Poznania. - Zielona energia jest mało stabilna, jednak biogazownie są dobrym stabilizatorem w jej dostawach. Dzisiejsza technologia nie wpływa negatywnie na otoczenie. Dla biznesu jest sposobem na obniżenie kosztów działalności - zapewniał Janusz Sidor.
Mariusz Sowiński, członek Gryfickiego Klastra Energii, wlascieli firmy budujące infrastrukturę energetyczną mówił, że tylko połączenie sił lokalnych podmiotów pozwoli na wykorzystanie szans jakie daje odnawialna energia. - Mamy lata doświadczenia, specjalistów a dziś rozmawiamy o kształceniu pracowników wspólnie z uczelniami i szkołami - dodał Mariusz Sowiński. Słowa te potwierdzali przedstawiciele Eprosumenta i Copernicusa działający w branży OZE.
- Pomorze Zachodnie jest liderem produkcji zielonej energii. W ramach funduszy unijnych szkoły i uczelnie tworzą kierunki kształcenia na potrzeby branży OZE. Dziś musimy działać by nasz region maksymalnie wykorzystał szansę bycia miejscem innowacyjnych firm. Do tego są potrzebne wspólnie działania biznes, samorządu i organizacji pozarządowych - mówi Łukasz Szeląg, członek Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie.
Ważne mowy to jedno. Teraz mieszkańców interesuje czy zimą będzie ciepło w domach? Czy stać nas będzie na opłacenie rachunków za prąd i gaz. Szansą jest OZE.