ikamien.pl • Sobota [14.05.2022, 09:14:12] • Międzyzdroje

Najpiękniejsze legendy Pomorza Zachodniego – spotkania z Małgorzatą Dudą w międzyzdrojskiej bibliotece

Najpiękniejsze legendy Pomorza Zachodniego – spotkania z Małgorzatą Dudą w międzyzdrojskiej bibliotece

fot. Organizator

W czwartkowy poranek 12 maja 2022 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się poranek autorski pt. „Podróż przez legendy Pomorza Zachodniego” z Małgorzatą Dudą – licencjonowanym przewodnikiem turystycznym. Na spotkanie zostały zaproszone dzieci z klas II i III Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach. Okazało się, że uczniowie znają legendy o syrence warszawskiej, bazyliszku czy złotej kaczce. Niestety legendy Pomorza Zachodniego wciąż są mało znane i nie każdy słyszał o Sydonii von Borcke, Zielenicy z Trzęsacza czy o Gryfach.

Małgorzata Duda przyjęła sobie za cel przybliżenie tych legend i postanowiła napisać cykl książek dla młodych czytelników. Do tej pory powstało siedem pozycji książkowych. Autorka podzieliła się z nami nowiną, że jest w trakcie spisywania legendy o Steńce – jest to postać najbliżej związana z naszym rejonem. Usłyszeliśmy nawet fragment tej legendy i okazało się, że autorka wplotła w nią międzyzdrojską bibliotekę.

Najpiękniejsze legendy Pomorza Zachodniego – spotkania z Małgorzatą Dudą w międzyzdrojskiej bibliotece

fot. Organizator

Podczas spotkania uczniowie poznali opowieść o Sydonii von Borcke, która z zemsty „rzuciła” urok na ród Gryfitów. Wszyscy ze skupieniem słuchali o czarach i spaleniu na stosie. Kolejną interesującą postacią była Zielenica - syrena mieszkająca w Bałtyku, którą porwał rybak dla pięknego śpiewu. Przetrzymywana przez ludzi Zielenica bardzo tęskniła za swoim światem i z rozpaczy umarła. Pochowano ją na cmentarzu przy kościele w Trzęsaczu. Ze świątyni do dzisiaj została tylko jedna ściana. Jednak najbardziej rozpoznawalną historią jest opowieść o Gryfach. To historia o rycerzu Żelisławie, który podczas polowania natrafił na gniazdo, a w nim na potężnego stwora. Był on tak piękny, że zauroczył wszystkich, a najbardziej księcia, który rozkazał przygotować pieczęcie z podobizną zwierzęcia. Stwór stał się znakiem rozpoznawczym rodu Gryfitów. Ciekawostką dla uczniów był fakt, że wizerunek gryfa znajduje się w herbach wielu zachodniopomorskich miast - Szczecina, Świnoujścia, Polic, Gryfic, Golczewa, Białogardu czy Stargardu. Następną intrygującą legendą opisaną przez autorkę jest „Diabeł z Kamienia Pomorskiego”. Niegdyś wierzono (a może aż do dziś?), że na mokradłach, w okolicy Kamienia Pomorskiego mieszkał diabeł psotnik, który uwielbiał namawiać mieszkańców do złych uczynków, aż pewnego dnia… Co się stało? Tego zdradzić nie możemy, ale dzieci już wiedzą skąd się wzięła nazwa miasta! Usłyszeliśmy jeszcze historię o Eryku Pomorskim – królu trzech państw i piracie na Bałtyku oraz jego skarbie. Przewodniczka opowiedziała nam także o starym kościele w małym pomorskim miasteczku, w którym znajduje się kamienna tablica upamiętniająca rycerza ze starej szlachty. Rycerz, choć ma na sobie zbroję, stoi boso. Dlaczego? To trzeba przeczytać. Legenda „O skarbie rycerza z Dobrej” jest bardzo bliska pochodzącej z Dobrej Małgorzacie Dudzie, gdyż była to pierwsza legenda, którą usłyszała jako dziecko.

Najpiękniejsze legendy Pomorza Zachodniego – spotkania z Małgorzatą Dudą w międzyzdrojskiej bibliotece

fot. Organizator

Na sam koniec Małgorzata zaprezentowała najnowszą książkę z legendą „O krawcu i Baszcie Siedmiu Płaszczy”. Jest to historia bardzo piękna, ale i smutna. Opowiada o lojalnym krawcu, który był rozdarty pomiędzy chciwą żoną, a dobrotliwym królem, który kazał uszyć płaszcze dla swojej żony z pięknych i drogocennych materiałów.
Na zakończenie spotkania Małgorzata Duda zachęciła uczniów do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez swoje wydawnictwo. Zadaniem czytelników jest napisanie wierszowanego tekstu o świnoujskim herbie z wizerunkiem Gryfina. Nagrodą główną jest prywatna wycieczka dla całej rodziny, zamieszczenie wiersza w książce oraz wymienienie nazwiska zwycięzcy jako współautora dzieła na stronie redakcyjnej książki. Super pomysł, prawda?

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/37585/