ikamien.pl • Środa [06.04.2022, 15:08:43] • Kamień Pomorski

7 kwietnia Światowy Dzień Zdrowia Nasza planeta, nasze zdrowie

7 kwietnia Światowy Dzień Zdrowia Nasza planeta, nasze zdrowie

fot. Organizator

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest co roku 7 kwietnia w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (1948). Rozpoczyna miesiąc zdrowia oraz rok działań pod przewodnim tematem. Jego celem jest poruszanie najważniejszych problemów zdrowotnych dotyczących społeczeństwa na świecie.

Poza walką z pandemią COVID-19, nasze społeczeństwo w dalszym ciągu mierzy się z takimi problemami jak zanieczyszczenie środowiska i choroby wynikające z tego faktu, tj. choroby układu oddechowego, układu krążenia.

W Światowym Dniu Zdrowia 2022 Światowa Organizacja Zdrowia skupia globalną uwagę na pilnych działaniach, ‎‎niezbędnych do utrzymania w zdrowiu zarówno ludzi, jak i planety. Dlatego jak najbardziej trafne jest hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia „Nasza planeta, nasze zdrowie”.
‎ ‎
Według szacunków WHO ponad 13 milionów zgonów każdego roku na całym świecie spowodowanych jest z możliwych do uniknięcia przyczyn środowiskowych. Dotyczy to głównie kryzysu klimatycznego, który jest największym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości. ‎Nasze decyzje polityczne, społeczne, nawet decyzje handlowe napędzają kryzys klimatyczny, bo musimy mieć świadomość, że zdrowie również jest zależne od naszego środowiska. Na ziemi obserwuje się coraz wyższe średnie temperatury, komary rozprzestrzeniają choroby zakaźne dalej i szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Ekstremalne zjawiska pogodowe, klęski żywiołowe, degradacja gleby i niedobór wody pitnej powodują przesiedlenia ludzi i negatywnie wpływają na ich zdrowie. Należy zdecydowanie podkreślić, że obecna sytuacja geopolityczna za naszą wschodnią granicą, poza tragicznym efektem działań wojennych i związanych z nią ofiarami również negatywnie oddziałuje na zdrowie wielu milionów ludzi. Działania wojenne są przyczyną zagrożeń epidemicznych związanych z brakiem dostępu do środków higieny, przerwaniem cyklu szczepień i tak jak wcześniej wymieniony kryzys klimatyczny powoduje przesiedlenia ludzi. Zanieczyszczenia i tworzywa sztuczne, w tym mikroplastik znajdują się na dnie naszych najgłębszych oceanów, najwyższych gór i przedostały się do naszego łańcucha pokarmowego. Kryzys klimatyczny spowodowany jest spalaniem paliw kopalnianych, rozwojem przemysłu, stale rozwijającym się transportem samochodowym i z tego właśnie powodu ponad 90% społeczeństwa naszego globu oddycha niezdrowym powietrzem. W Polsce wraz z nadejściem sezonu grzewczego pojawia się cyklicznie problem smogu, który jest w głównej mierze konsekwencją niewłaściwego ogrzewania budynków. Winny temu zjawisku jest również przemysł i transport drogowy. Połowa najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znajduje się w Polsce.

Już dzisiaj zróbmy pierwszy krok dla naszej planety, dla naszego zdrowia. Każdy z nas może swoimi decyzjami i wyborami wpłynąć na poprawę jakości środowiska.

Działania pojedynczej jednostki mające pozytywny wpływ na NASZĄ PLANETĘ:
• segreguj odpady i ograniczaj ich produkowanie,
• nie kupuj jednorazowych opakowań, reklamówek, korzystaj z bawełnianych toreb na zakupy,
• ogranicz spożywanie mięsa,
• nie kupuj tego czego nie potrzebujesz,
• oszczędzaj wodę (np. zamiast kąpieli w wannie wybieraj kąpiel pod natryskiem, do mysia zębów używaj kubka z wodą, zakręć w tym czasie kran z wodą, unikaj ręcznego zmywania naczyń, korzystaj ze zmywarki w pełni obłożonej),
• korzystaj z butelek wielorazowego użytku do picia wody,
• oszczędzaj prąd,
• dbaj o sprzęt elektroniczny i elektryczny, żeby służył nam jak najdłużej,
• ograniczyć liczbę elektrośmieci, naprawiaj uszkodzone sprzęty elektroniczne,
• działające urządzenie elektroniczne czy elektryczne, którego już nie potrzebujesz oddaj komuś, zamiast je wyrzucać.
• daj rzeczom drugie życie,
• stosuj ekologiczne środki czystości,
• nie pal w piecu śmieciami – jeśli chcemy poprawić jakość powietrza, powinniśmy stosować tylko dozwolone paliwa i materiały,
• częściej sięgaj po świeże warzywa i owoce, równocześnie ograniczając spożywanie przetworzonej żywności.
• korzystaj z ekologicznych środków transportu - wybieraj rower, hulajnogę, komunikację miejską zamiast samochodów,

Troska o środowisko to nie tylko dbanie o przyrodę wokół nas, to przede wszystkim troska o nasze zdrowie, naszą przyszłość i los planety, na której będą żyły nasze dzieci. Dlatego też nie traktujmy naszej planety jako dziedzictwa, które nam się należy, lecz potraktujmy ją tak jakbyśmy pożyczyli ją od naszych dzieci. Powinniśmy zatem starać się o lepsze zrozumienie mechanizmów rządzących przyrodą i działać w taki sposób, który będzie korzystny dla środowiska i nas wszystkich.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kamieniu Pomorskim
Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/37316/