ikamien.pl • Wtorek [29.03.2022, 18:07:47] • Kamień Pomorski

Powtórny exodus mieszkańców Brzozdowca

Powtórny exodus mieszkańców Brzozdowca

fot. Organizator

W telewizji Polsat w programie Gość Wydarzeń, gośćmi redaktora Bogdana Rymanowskiego byli dwaj Księża Salezjanie: Rafał Chwałkowski proboszcz w Obornikach Śląskich i Damian Pankowiak z parafii w Brzozdowcach w Ukrainie.

Brzozdowce – wieś na Ukrainie, dawniej miasteczko, w rejonie mikołajowskim obwodu lwowskiego. Wieś ta w należała kiedyś do II Rzeczpospolitej. Po zakończeniu drugiej wony światowej ziemie te znalazły się na terenie byłego Związku Radzieckiego. Polscy mieszkańcy tych ziem zostali przesiedleni do Polski.

Większość mieszkańców16 września 1945 wraz z proboszczem Michałem Kasprukiem opuściła Brzozdowce. Parafianie zabrali z sobą między innymi cudowny obraz Chrystusa ukrzyżowanego. Po wielu tygodniach tułaczki część mieszkańców Brzozdowiec wraz z Proboszczem i cudownym obrazem poprzez Golczewo dotarła do Trzebieszewa na Ziemi Kamieńskiej.

Czy obecnych, teraz ukraińskich mieszkańców Brzozdowiec czeka ucieczka z tego miasta. Bowiem wojna zbliża się także do nich. Tymczasem w poniedziałek 28 marca do Brzozdowiec dotarł konwój humanitarny sfinansowany przez Fundację Polsat. Zawierał on m.in. 400 materaców dla dorosłych. Materace są potrzebne dla osób, które docierają do Brzozdowiec i nie mają gdzie spać. Fala uchodźców ze wschodu Ukrainy wciąż idzie. Są to osoby starsze, kobiety z dziećmi. Co na to mieszkańcy powiatu kamieńskiego, potomkowie byłych mieszkańców Brzozdowiec.

Powtórny exodus mieszkańców Brzozdowca

fot. Organizator

I na koniec pewna konstatacja. Za obecną wojnę w Ukrainie odpowiedzialne są wielkie mocarstwa koalicji antyhitlerowskiej. Bo i słusznie, zgodziły się by oprócz Związku Radzieckiego członami założycielami Organizacji Narodów Zjednoczonych stały się do 1991 roku Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka a obecnie Białoruś oraz do 1991 roku Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka a obecnie Ukraina. Stan taki trwa do dnia dzisiejszego.

Zachodzi zatem pytanie: Czy jeśli jedno z państw członków ONZ napadło zbrojnie na drugie państwo członka ONZ. To czy Siły Pokojowe ONZ – niebieskie hełmy winny interweniować?

Casus, proszę bardzo: wojna Turcja kontra Grecja o Cypr i udział tam United Nations Peacekeeping Force in Cyprus – Siły Pokojowe Organizacji Narodów Zjednoczonych na Cyprze. Tutaj wprowadzenie Sił Pokojowych ONZ powinna być np. wojna o Krym. A Radzie Bezpieczeństwa Rosja jako strona powinna być wyłączona.

Marian Klasik

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/37258/