Ostatnie, w roku 2021, koło historyczne, pozwoliło zainteresować uczniów mało znaną historią człowieka, który mimo, iż był mężczyzną schorowanym (cierpiał na astmę, alergie, reumatyczną grypę i krzywiznę) potrafił pokonać swoje słabości i stać się wzorem do naśladowania, dla kolejnych pokoleń. Jego ćwiczenia nie tylko pomogły weteranom I wojny światowej, ale także baletnicom i milionom osób, na całym świecie. Niezmiennie są inspiracją do pracy nad sobą. Ćwiczenia Pilatesa, choć zmodyfikowane, na skutek postępu medycyny, wiedzy ogólnej, na temat schorzeń kręgosłupa, są numerem jeden, w usprawnianiu udręczonych, siedzącym trybem życia ludzi oraz tych po wypadkach i urazach kręgosłupa. Proste, ale wymagające skupienia, systematyczności i dokładności, min. ćwiczenia izometryczne, to klucz do radzenia sobie z bólami ciała i duszy, gdyż ćwiczenia Pilatesa, to także sposób medytacji, balet połączony z jogą. To filozofia na życie.
Jak zwykle historia jest kluczem do wiedzy, na temat tego co dzieje się dzisiaj. Przydatna także w czasie korzystania z nauki zdalnej. Pięciominutowe przerwy pomiędzy lekcjami z Pilatesem, to przepis na brak bólu, stresu, to przepis na lepsze życie.
p.s. Uczestnicy koła historycznego wykonali trzy podstawowe ćwiczenia, pilotażowe, aby móc ćwiczyć w domu, zwłaszcza w czasie zdalnego nauczania. Wszyscy , w trakcie wykonywania ćwiczeń, dobrze się bawili. I o to także chodzi, na kole historycznym. Nauka poprzez zabawę.
Renata Włodarczyk/Kronia