ikamien.pl • Czwartek [16.12.2021, 23:07:36] • Szczecin

Pierwszy dzień szczepień na COVID-19 u dzieci między 5. a 11. rokiem życia w szpitalu „Zdroje”

Pierwszy dzień szczepień na COVID-19 u dzieci między 5. a 11. rokiem życia w szpitalu „Zdroje”

fot. Organizator

Dziś o godz. 8.00 5-letni Julian, jako pierwszy z najmłodszych roczników, otrzymał w szpitalu „Zdroje” dawkę szczepionki na COVID-19. Bez łez, bez strachu, tuż po szczepieniu krótko stwierdził: „Wcale nie bolało” i ustąpił miejsca swojemu 8-letniemu bratu Milanowi.

16 grudnia w Polsce rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 dzieci między 5. a 11. rokiem życia. Rodzice mogli zapisywać swoje pociechy na podanie pierwszej dawki wakcyny już od wtorku. Wszystkie udostępnione wówczas przez szpital „Zdroje” terminy zapełniły się w ciągu kilku godzin, a telefony w rejestracji nadal rozgrzane są do czerwoności. W najbliższym czasie szczepionkę otrzyma grupa 300. małych pacjentów. Pierwszego dnia w szpitalu „Zdroje” szczepieniu poddano 40 dzieci.

„Zaszczepienie dzieci jest bardzo ważne, gdyż - podobnie
jak dorosłych - chroni je przed ciężkim zachorowaniem na COVID-19 oraz ogólnie zabezpiecza przed wystąpieniem samej choroby. - mówi dr Rafał Heryć, specjalista chorób wewnętrznych, lekarz kwalifikujący do szczepień w szpitalu „Zdroje” - U dzieci obserwowane są także ciężkie reakcje po przechorowaniu COVID-19, tzw. PIMS. Szczepienie, chroniąc dziecko przed zachorowaniem na koronawirusa SARS-CoV-2, jednocześnie zmniejsza ryzyko wystąpienia tego wieloukładowego zespołu zapalnego.”

Z rozmów prowadzonych z opiekunami dzieci w punkcie szczepień wynika, że o chęci szybkiego zaszczepienia zadecydowała nie tylko oczywista troska o zdrowie i bezpieczeństwo maluchów, lecz także chęć zdążenia z podaniem drugiej dawki jeszcze przed feriami zimowymi, które w naszym województwie przypadają na pierwsze dwa tygodnie lutego. Oznacza to, że dzieci, które przyjmą pierwszą dawkę w najbliższym czasie i drugą do połowy stycznia - już podczas ferii będą posiadały status osób w pełni zaszczepionych, korzystając ze wszystkich praw i przywilejów z tym związanych.

Obecnie jedynym zatwierdzonym i dostępnym w Polsce preparatem dla najmłodszych jest szczepionka Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w odpowiednio dostosowanej dawce pediatrycznej. Schemat szczepienia tej grupy wiekowej obejmuje dwie dawki podawane w rekomendowanym odstępie minimum 21 dni. Dla pacjentów z ciężkimi zaburzeniami odporności schemat rozszerzony został o trzecią dawkę uzupełniającą, która powinna zostać podana co najmniej 28 dni po zakończeniu cyklu podstawowego.

Przed przystąpieniem do szczepienia opiekun prawny dziecka zobligowany jest do wypełnienia kwestionariusza wstępnego wywiadu przesiewowego, który dostępny jest w punkcie szczepień lub który można pobrać ze strony internetowej szpitala (zakładka „Koronawirus” - „Szczepienie przeciwko COVID-19”). Dokument ten należy wypełnić przed otrzymaniem każdej z dawek.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia kwalifikacji do szczepień dzieci dokonuje lekarz. W trosce o dobro najmłodszych pacjentów, pragnąc uniknąć ich kumulacji ze szczepionymi osobami dorosłymi, a jednocześnie dając im komfort i poczucie bezpieczeństwa, szpital „Zdroje” wyznaczył odrębny punkt i niezależne dni oraz godziny dedykowane dla szczepień tej grupy wiekowej. Odbywają się one we wtorki w godzinach popołudniowych od 14.30 do 17.30 oraz w środy od godziny 8.00 do 11.30. Dzieci można rejestrować zgodnie z dotychczas obowiązującymi zasadami - telefonicznie (91 88 06 680 lub 91 88 06 681), osobiście w punkcie szczepień (pawilon 19), poprzez ogólnopolską infolinię pod nr. tel. 989 lub przez e-rejestrację.

Pod koniec grudnia minie rok od podania w szpitalu „Zdroje” pierwszej szczepionki na COVID-19. Od tego czasu personel zaaplikował tu blisko 80 tysięcy dawek preparatów. W ostatnich tygodniach w punkcie szczepionych było ok. 150 pacjentów dziennie. Dziś, po rozszerzeniu szczepień o najmłodszą grupę wiekową, specjaliści podadzą medykament łącznie 250 osobom. Punkt nadal na bieżąco rejestruje i przyjmuje pacjentów na pierwszą, drugą, jak również trzecią dawkę przypominającą.

Magdalena Knop
rzecznik prasowy
SPSZOZ „Zdroje”

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/36448/