ikamien.pl • Środa [15.12.2021, 21:36:24] • Międzyzdroje

Międzyzdroje pod wodą. To były błędne decyzje

Międzyzdroje pod wodą. To były błędne decyzje

fot. archiwum autora

Wielu mieszkańców Międzyzdrojów przyzwyczaiło się do tego, że podczas obfitych deszczów zalewane są sklepy, lokale gastronomiczne, domy. Czy na pewno powinniśmy uznać, że to normalne? A może warto zapytać, jak i przez kogo to się dzieje?

Powiem wprost: do zatapiania Międzyzdrojów po obfitych deszczach doprowadziła głupota i niewiedza urzędnicza. Stało się tak dlatego, bo do rządzenia Międzyzdrojami dorwali się pseudofachowcy.

To, że podczas coraz bardziej obfitych deszczów zalewane są sklepy, lokale gastronomiczne, domy, ulice i Park Chopina wie dziś każdy mieszkaniec Międzyzdrojów. Jak to się dzieje? Na to pytanie trudno odpowiedzieć precyzyjnie. Wyjaśnienie najprostsze: po obfitym deszczu zbiera się dużo wody, ta nie może swobodnie spłynąć do Starego Zdroju i dalej do Jeziora Wicko. Czyli: jakby woda mogła swobodnie spłynąć do Jeziora Wicko, to by nie zalewała Międzyzdrojów.

Międzyzdroje pod wodą. To były błędne decyzje

fot. Andrzej Ryfczyński

Idźmy dalej: dlaczego tak się dzieje, że woda na swojej drodze napotyka opory? Kto te opory zbudował, że woda nie może spłynąć? I tutaj dotykamy istoty problemu.

Proponuję sięgnąć do dawnych czasów. Międzyzdroje powstały na piaskowej mierzei. Bałtyk w Międzyzdrojach był połączony cieśniną (obecnie pozostał tylko ciek wodny Stary Zdrój) z Zalewem Szczecińskim. Stary Zdrój, na dawnych mapach nazywany był Kanałem. Z tego, co jest mi wiadome, był to kanał żeglowny zakończony przystanią, basenem w miejscu obecnego Centrum Handlowym „Gryf". Pamiętają to starsi mieszkańcy i widać to dokładnie na dawnych mapach. Tutaj łodziami dopływał towar ze statków portu w Wicku i cement z cementowni w Lubinie.

Międzyzdroje pod wodą. To były błędne decyzje

fot. Andrzej Ryfczyński

Na początku XX wieku zbudowano kolej i rozwinął się przemysł samochodowy. Kanał żeglowny stracił rolę drogi wodnej, ale nie stracił najważniejszego znaczenia. Był to naturalny ciek wodny ukształtowany przez naturę i mieszkańców Międzyzdrojów, który służył do odwodnienia całej powstałej aglomeracji.

Dopóki nadzór administracyjny powiatu wolińskiego z siedzibą w Świnoujściu pilnował spraw wodno-melioracyjnych, wszystko funkcjonowało. Dzisiaj Międzyzdroje są samodzielną gminą, która należy do powiatu kamieńskiego. Od kilkudziesięciu lat podejmuje się błędne decyzje na wielu płaszczyznach zabudowy.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/36443/