ikamien.pl • Sobota [02.01.2021, 17:10:05] • Szczecin

Rok jakiego w historii jeszcze nie było. Podsumowanie Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie

Rok jakiego w historii jeszcze nie było. Podsumowanie Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie

fot. Organizator

Rok 2020 pożegnaliśmy z ulgą, a rok 2021 witamy z wielką nadzieją. Dla świata gospodarki minione 12 miesięcy to czas ciężkiej próby. Wielu przedsiębiorców zahartowało się i przygotowuje do walki o przetrwanie, a inni niestety polegli w walce z pandemią i jej skutkami gospodarczymi. Nie brakuje też takich, którzy wykorzystali nadarzające się okazje i rozwinęli swoją działalność gospodarczą lub dokonali dywersyfikacji. Z punktu widzenia Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie to był pracowity czas, choć formuła naszego działania znacząco się zmieniła. – Nasze planowane wydarzenia musiały zostać przeformatowane lub anulowane, a nasza aktywność skupiła się na doradzaniu i wspieraniu przedsiębiorców – mówi Piotr Wolny, dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

„Gibkość gazeli” będzie potrzebna, by radzić sobie w roku 2021. Prezes Mojsiuk: „Ostatnie miesiące zmieniły obraz naszej rzeczywistości”

Rok 2020 to z pewnością rok pełen wyzwań, hartu ducha, próby wytrzymałości psychicznej ale też poszukiwania stabilności i równowagi, a przede wszystkim weryfikacji, które branże są odporne na kryzysy. To spowodowało, że wielu przedsiębiorców musiało zmienić sposób prowadzenia działalności i musi na przyszłość zdywersyfikować działalność.

- Przewidywanie sytuacji ekonomicznej na 2021 to prawdziwe wyzwanie. Podstawową sprawą jest rozwój sytuacji pandemicznej, choć istnieje realna szansa na masowe szczepienia w pierwszym półroczu, co powinno uspokoić nastroje społeczne. Druga rzecz, to skutki społeczno-gospodarcze jakie pozostawi po sobie COVID. Powiedzmy, że część firm będzie walczyła o przetrwanie, część rozpocznie proces transformacji i w związku z dużymi nakładami będzie ograniczała koszty. Pozostałe będą wykorzystywać pandemię jako początek zmian w zakresie funkcjonowania aby poprawić efektywność. Na pewno wygrają te firmy, które postawią na maksymalną cyfryzację. Ostatnie miesiące zmieniły obraz naszej rzeczywistości: ograniczenie wynajmu powierzchni, praca zdalna, zmiana sposobu prowadzenia szkoleń, platformy zakupowe, obsługa online, elektryfikacja pojazdów, integracja usług w ramach jednego ekosystemu. Wchodzimy proszę Państwa w przemysł 4.0 i pandemia z pewnością to przyspieszyła – mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk.

Czego Prezes Hanna Mojsiuk życzy przedsiębiorcom w 2021? - Życzę im poczucia bezpieczeństwa, którego należy poszukiwać w naszym wnętrzu i sile charakteru. Życzę optymizmu, umiejętności przewidywania „skąd wieje dobry wiatr” i gibkości gazeli w nadążaniu za ogólnoświatowym procesem cyfryzacji.

Prezydium Północnej Izby Gospodarczej: nadzieję dają szczepienia

Również członkowie Prezydium Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie mają nadzieje, że minione 12 miesięcy to już przeszłość, a rok 2021 będzie czasem nadziei i odbudowywania się po rewolucji gospodarczej jaką przyniosła pandemia koronawirusa. – To rok naprawdę ciężki dla przedsiębiorców. Straty odczuwa gastronomia, turystyka, ale i chyba wszystkie inne branże. Uważam ten rok za zły i mam nadzieję, że ten który się rozpoczął będzie wiele lepszy. W moim przekonaniu nadzieje na poprawę sytuacji daje szczepionka. Jak uda nam się pokonać koronawirusa to damy radę odbudować gospodarkę – mówi Mirosław Sobczyk, Wiceprezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

– Wyjątkowy rok. Po transformacji naszej gospodarki nie mieliśmy do czynienia z takim rokiem. Czy wyszliśmy obronną ręką? To się jeszcze okaże. Skutki będziemy odczuwać w przyszłym roku, a kto wie czy nie dwa lub trzy lata. Dla sektora MŚP rok 2021 będzie kluczowy w „odbiciu się” naszej gospodarki. Nie sądzę, że instrumenty pomocowe z Tarcz Antykryzysowych pomogą uratować wszystkich, ale na pewno sektory, które są najmocniej dotkniętę obostrzeniami będą potrzebowały największej pomocy – mówi Wiceprezes Jarosław Tarczyński.

- To był rok pełen wyzwań i nieprzewidzianych zwrotów akcji. Nie było możliwości zaplanowania działań z wyprzedzeniem, wielu przedsiębiorców za wszelką cenę starali się utrzymać swoje firmy i miejsca pracy, które stworzyli. Zauważyłam desperacką walkę o utrzymanie swoich życiowych dzieł, zdarzało się, że przedsiębiorcy zabezpieczali swoim majątkiem firmy, ryzykowali bezpieczeństwo swoich rodzin, by utrzymać swoje firmy – mówi sekretarz Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Magdalena Gajdamowicz. - Promieniem optymizmu jest bez wątpienia szczepionka – dodała.

„Północna Izba Gospodarcza nie jest głucha na głos zachodniopomorskich przedsiębiorców”

Jaki dla Północnej Izby Gospodarczej był rok 2020? Na pewno pracowity! Odbyło się mniej standardowych wydarzeń, ale nasza instytucja aktywnie zaangażowała się we wspieranie przedsiębiorców. – Dzięki inicjatywie „Izbowy pakiet dla przedsiębiorców” pomogliśmy kilkudziesięciu przedsiębiorcom. To zarówno porady prawne jak i doradztwo restrukturyzacyjne czy gospodarcze, a nawet czasem marketingowe. Przygotowaliśmy kilkadziesiąt pism do Premiera Mateusza Morawieckiego, Premiera Jarosława Gowina, a także samorządowców, by aktywnie interesować ich problemami zgłaszanymi przez naszych przedsiębiorców. Izba nie jest głucha na głos świata zachodniopomorskiej gospodarki – mówi dr Piotr Wolny, dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

W 2020 nastąpiły zmiany w strukturze naszej organizacji. Prezesem Północnej Izby Gospodarczej została Hanna Mojsiuk. Wiceprezesami: Jarosław Tarczyński oraz Mirosław Sobczyk. DSekretarzem Magdalena Gajdamowicz, a skarbnikiem Michał Wojtas.

ROK 2020 W LICZBACH:
• 15 szkoleń, 16 webinarów
• 4 wydarzenia otwarte, między innymi spotkanie z Jackiem Walkiewiczem
• ponad 50 apeli w sprawie wsparcia dla przedsiębiorców
• utworzenie Izbowego Pakietu Wsparcia dla Firm oraz Izbowego Katalogu Wsparcia
• 4 akcje społeczne, między innymi zbiórka na rzecz szpitala wojewódzkiego oraz akcja „Zostań Świętym Mikołajem”
• wyróżnienia dla firm, które wykazały się społeczną odpowiedzialnością biznesu
• współpraca Izby z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego
• akcja „Nie dla komandytowych CIT” oraz spotkanie z Marszałkiem Senatu RP Tomaszem Grodzkim
• opracowania Tarcz Antykryzysowych oraz pakietów pomocowych dla przedsiębiorców

Michał Kaczmarek
Rzecznik Prasowy Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/33696/