ikamien.pl • Środa [09.12.2020, 17:13:05] • Dziwnów

Koło Naukowe „Zarembiacy” zmienia nazwę na „CURIE/OSITY” ! Darmowa ofert dla młodzieży z powiatu kamieńskiego

Koło Naukowe „Zarembiacy” zmienia nazwę na „CURIE/OSITY” ! Darmowa ofert dla młodzieży z powiatu kamieńskiego

fot. Organizator

Koło Naukowe „Zarembiacy" działające przy Liceum Społecznym im. prof. Piotra Zaremby w Dziwnowie oficjalnie zmienia swoją nazwę na „CURIE/OSITY"!

Koło powstało wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2019/2020 (czyli już ponad rok temu - ten czas zleciał bardzo przyjemnie i w cudownej współpracy), założyłem je by na terenie naszej Gminy Dziwnów oraz całego powiatu kamieńskiego budzić w młodzieży, w dorosłych i każdej osobie pasję badawczą, pasję do odkrywania, poznawania, dociekania i eksperymentowania.

Początkowo, nasza pracownia wyglądała jak zwykła szkolna, smutna i nieodbiegająca od przyjętych nudnych norm pracownia - co w miarę czasu zmieniało się na rzecz nowoczesności i funkcjonalności. Zaczynaliśmy praktycznie od zera - począwszy od braku odczynników, przez brak szkła i miejsca do przeprowadzania eksperymentów, brak modeli i mikroskopów - jedyny działający miał uszkodzoną cześć optyczną. Zacząłem od rzeczy bardzo prostej - zmiany ułożenia ławek, które miały sugerować już pracę laboratoryjną (miały symbolizować wyspy laboratoryjne). Następnie dzięki Pani dr Krystynie Walińskiej uzyskaliśmy patronat honorowy od Centrum Nauki Keplera - Centrum Przyrodniczego w Zielonej Górze - nad którym sprawuje swoją piecze właśnie ta znakomita i ceniona biolożka. W ramach prezentu dostaliśmy do CNK-CP patyczaki do naszej pracowni badawczej (tak wtedy ochoczo ją
nazwałem).

Drugi duży „boom" to uzyskanie patronatu honorowego od Fundacji Nauka dla Środowiska w Koszalinie - nasze wsparcie merytoryczne w projektach ekologicznych. Prócz samych patronatów, do pracowni badawczej sprowadziliśmy gekona i chomika, jako nasze zwierzęta - przyjaciele, którzy razem z nami uczyli się tych magicznych tematów na chemii i biologii.

II. etapem prac nad pracownią było jej przemalowanie - zniknęła żółć, powstała biel i turkus. Pracownia zyskała miano laboratorium bałtyckiego - na początku tego roku. Było nam mało, ale nadeszła straszliwa pandemia.... wszystko runęło.

Jednak okazało się, że nasze szanse na rozwój dopiero się zaczęły - podpisałem umowę o nagrywanie filmów chemicznych z firmą Pol-Aura, które filmy możecie zobaczyć na kanale YouTube POL-Aura, gdzie serdecznie zapraszam każdego ucznia szkoły podstawowej, jeżeli spotyka problemy z nauką chemii. Dzięki temu zyskałem odczynniki i szkło do przeprowadzania doświadczeń chemicznych - o czym zawsze marzyłem. Jednak pozostawał jeden problem - jak bezpiecznie te doświadczenia, tym bardziej podczas pandemii przeprowadzić? Otóż, organ prowadzący Nasze Liceum (Stowarzyszenie na Rzecz Kultury i Edukacji) zakupił na kwotę 6,5 tys złotych dygestorium oraz szafę na odczynniki - sen i marzenie każdego chemika.

Przez wakacje dygestorium i szafa zostały zamontowane, a w nowym roku szkolnym Koło Naukowe napisało projekt „Nie taki szkielet straszny! Koło Naukowe w dobie koronawirusa", w ramach którego zakupiliśmy modele anatomiczne (szkielet człowieka, kręgosłup, nerkę, serce, mózg, czaszkę, model ucha), mikroskop z kamerą USB oraz preparaty z człowieka (zwykle i zmienione chorobowo tkanki) - nie zabrakło również plansz dydaktycznych z większości układów składających się na równowagę w naszym organizmie. W ramach projektu nagrałem 20 krótkich filmów biologicznych, tzw „SHOTY biologiczne", które znajdziesz na kanale yt Nie Profesor.

Czy to koniec? Nie!

To dopiero nowy początek - teraz stawiamy na ciekawość i ciekawskich ludzi, dlatego Koło Naukowe „CURIE/OSITY" ogłosi niedługo nabór online do naszego zespołu młodych naukowców w powiecie kamieńskim. Nabór rozpocznie się 20 grudnia i potrwa aż do 20 stycznia, wyniki poznacie na koniec stycznia 2021 roku.

Ale skąd nazwa „CURIE/OSITY"? To bardzo proste! Człon Curie pochodzi od naszej znanej, cenionej na całym świecie naukowczyni, chemiczki i fizyczki Marii Skłodowskiej Curie. Całość nazwy nawiązuje jednak do ciekawości, bo zwrot „curiosity" właśnie to oznacza.

Autorem logo i grafik jest Piotr Wardziukiewicz - typograf i grafik, członek STGU i ATypl, student Akademii Sztuki w Szczecinie.


Adam Matlak

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/33487/