ikamien.pl • Piątek [04.12.2020, 08:59:32] • Wolin

W Wolinie odkażają nawet dokumenty

W Wolinie odkażają nawet dokumenty

fot. ikamien.pl

Nie rzadziej niż co 30 minut w Urzędzie Miejskim w Wolinie dezynfekowane są blaty, poręcze, włączniki, klamki czy węzeł sanitarny. Kupiono też bardzo przydatne w tych niebezpiecznych czasach urządzenie.

Aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV- 2 w Urzędzie Miejskim w Wolinie podjęto sporo działań. Zmienił się sposób pracy, bezpiecznego zachowywania się, sprzątania pomieszczeń czy używania środków ochrony indywidualnej przez pracowników i interesantów.

- W związku z tym, że Urząd obsługuje w sposób ciągły osoby z zewnątrz (po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu się z pracownikiem Urzędu), wydzielono strefę obsługi interesanta, która wyposażona jest w środki do dezynfekcji dłoni, przesłonę plexi, maseczki ochronne (w razie potrzeby) ) – informuje Ewa Deląg, sekretarz gminy.

Sekretarz gminy dodaje, że pracownicy zapewniają stałe funkcjonowanie Urzędu uwzględniając zapisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2020 r .w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Co ze sprzątaniem? – pytamy woliński magistrat.

- Mając na uwadze ciągły kontakt pracownik – interesant oraz pracownik – pracownik zmieniono godziny pracy personelu sprzątającego – wprowadzono sprzątanie w godzinach pracy Urzędu, polegające na dezynfekowaniu nie rzadziej niż co 30 minut wszystkich powierzchni użytkowych tj. blaty, poręcze, włączniki, klamki, węzeł sanitarny – wylicza Ewa Deląg. – Zakupiono i wdrożono do użytkowania urządzenie do odkażania dokumentów.

Zakupiono również dodatkowe środków ochrony indywidualnej dla pracowników (w tym dla osób sprzątających) tj. rękawice ochronne foliowe oraz nitrylowe, fartuchy oraz maseczki ochronne itp. W korytarzach umieszczono pojemniki na tzw. odpady medyczne, do których można wrzucać zużyte maseczki i rękawice. Pojemniki są w sposób szczególny oznaczone.

Przeprowadzono też ozonowanie wszystkich pomieszczeń Urzędu.

Nie da się ukryć, że takie działania kosztują.

- Wzrost wydatków dotyczących utrzymania w czystości pomieszczeń jest związany głównie z zakupem środków do dezynfekcji powierzchni, odkażania urządzeń sanitarnych itp. - wyjaśnia sekretarz gminy.

Urząd nie wyodrębnia zwiększonych kosztów dotyczących sprzątania z ogółu wydatków dotyczących zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19. Ogółem na zakup środków ochrony osobistej (rękawiczki, kombinezony, maski, przyłbice, urządzenie do odkażania) wydano 57.532,97 zł; na zabezpieczenie powierzchni, doposażenie w dozowniki, pojemniki, ozonowanie, płyny do odkażania i dezynfekcji itp. 13.070,36 zł.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/33398/