ikamien.pl • Niedziela [17.05.2020, 16:12:53] • Kamień Pomorski
Tak było: Dawne muzeum w kościele św. Mikołaja w Kamieniu Pomorskim

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum
Dzisiaj pokażę zdjęcia z początków powstania Muzeum Regionalnego w Kamieniu Pomorskim. Temat jest odległy, dlatego poprosiłem o informację Błażeja Bubnowicza, pracownika Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Zdjęcia są moje, a tekst Pana Błażeja. Andrzej Ryfczyński
Muzeum Regionalne w Kamieniu Pomorskim, początkowo pod nazwą „Muzeum w Kamieniu Pomorskim", formalnie powołano do życia z dniem 1 stycznia 1967 r., na mocy uchwały Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Kamieniu Pomorskim z 21 grudnia 1966 r. Instytucja naukowo-badawcza, której celem stało się pozyskiwanie, popularyzowanie i udostępnianie dóbr kultury dotyczących historii Ziemi Kamieńskiej powstała z uwagi na historyczne i turystyczne znaczenie powiatu kamieńskiego wpisując się w zakończone już wtedy partyjno-państwowe obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego. Muzeum na dobre rozpoczęło działalność 7 marca 1967 r. wraz z otwarciem pierwszej wystawy czasowej zatytułowanej „Realizm w malarstwie polskim XIX i XX wieku".
Bezpośredni nadzór nad działalnością placówki sprawowało Prezydium Powiatowej Rady Narodowej, a od 1975 r. (po likwidacji powiatów) Urząd Miasta i Gminy w Kamieniu Pomorskim, zaś merytoryczny Muzeum Pomorza Zachodniego – od 1970 r. noszące nazwę Muzeum Narodowego w Szczecinie. Dyrektorujący mu w latach 1955-2000 wybitny zachodniopomorski archeolog prof. Władysław Filipowiak (1926-2014) był inicjatorem powstania Muzeum Regionalnego w Kamieniu i jako jego merytoryczny opiekun położył ogromne zasługi dla rozwoju muzealnictwa w naszym mieście. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o kustoszu i kierowniku Działu Archeologicznego szczecińskiego muzeum Władysławie Garczyńskim (1925-2010). Był on autorem scenariusza pierwszej muzealnej wystawy stałej o Kamieniu jako stolicy Księstwa Pomorskiego i przez lata prowadził badania archeologiczne w naszym mieście związane z obchodami Tysiąclecia Państwa Polskiego i z tzw. odbudową Starego Miasta.

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum
Pierwszą kierowniczką kamieńskiego muzeum, w latach 1967-1972, była absolwentka historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz konserwacji zabytków na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Maria Dziubińska-Zamróz.
Siedzibą muzeum był zabytkowy XIV-wieczny kościół św. Mikołaja, który po 1945 r. nie został przekazany Kościołowi Katolickiemu i opuszczony, przez ponad 15 lat, popadał w ruinę. W 1966 r. został przekazany na cele muzealne. Być może przeprowadzone w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych prace konserwatorskie i przeznaczenie na muzeum pozwoliły temu zabytkowemu obiektowi na przetrwanie.
Kościół nie stanowił jednak dobrej lokalizacji dla placówki muzealnej. Ograniczona powierzchnia i wysoka wilgotność panująca w średniowiecznych murach, która nie pozostawała bez wpływu na stan zbiorów, spowodowały, iż od przełomu lat 60. i 70. czyniono starania o umieszczenie muzeum w XVIII-wiecznym budynku kurii dziekana, w tzw. dworze Kleista, przy Placu Katedralnym 4. Zamierzenie to, pomimo daleko posuniętych przygotowań, nie zostało jednak zrealizowane. Po latach spełni się w niedalekiej przyszłości kiedy w budynku znajdzie się wystawa poświęcona Ewaldowi Jürgenowi von Kleistowi, dziekanowi kamieńskiej kapituły katedralnej i odkrywcy zasady działania kondensatora elektrycznego.
Muzeum przez ćwierć wieku było organizatorem wielu wystaw i innych wydarzeń kulturalnych organizowanych w Kamieniu Pomorskim. Placówka wspierała lokalnych twórców otwierając przed nimi swe sale wystawowe.

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum
Pierwszą z wystaw czasowych była wspomniana wyżej ekspozycja z 1967 r. „Realizm w malarstwie polskim XIX i XX wieku" powstała w oparciu o zbiory szczecińskiego Muzeum Pomorza Zachodniego. W tym samym roku na osobnej wystawie, na której zaprezentowanie niezbędna stała się zgoda Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Szczecinie pokazano sakralne rzeźby gotyckie Ziemi Kamieńskiej wypożyczone z MPZ. W kościele św. Mikołaja kilkakrotnie odbywały się wystawy instrumentów ze zbiorów Oddziału Instrumentów Muzycznych Muzeum Narodowego w Poznaniu. 9 maja 1969 r. w muzeum otwarto wystawę „Wkład Polski w zwycięstwo nad hitleryzmem" przygotowaną przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, na której otwarciu gościł gen. Wojciech Jaruzelski przybyły do Kamienia na uroczystości Dnia Zwycięstwa, których głównym wydarzeniem było odsłonięcie pomnika na Cmentarzu Wojennym.
W 1970 r. sporą popularnością cieszyła się wystawa pt. „Afrykańskie safari" ukazująca prace wykopaliskowe prowadzone przez szczecińskich archeologów (na czele z dyrektorem Filipowiakiem) w Afryce Zachodniej. W tymże roku z okazji 25-lecia, jak to wtedy określano, wyzwolenia Kamienia Pomorskiego, pokazano wystawę fotograficzną ukazującą dorobek tego czasu. Znalazły się na niej, jak donosił "Głos Szczeciński" 17 marca 1970 r., zdjęcia Krystyny Łyczywek, Marka Czasnojcia, kamieńskiego fotografa Stanisława Kolasińskiego i oczywiście Andrzeja Ryfczyńskiego. W 1971 r. swe malarstwo prezentował w Kamieniu znany wówczas mistrz pędzla Aleksander Kobzdej.
Tradycją stało się, iż inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej połączona była z otwarciem wystawy w muzeum. W placówce tej przez krótki czas odbywały się nawet festiwalowe koncerty za sprawą partyjnych propagandystów chcących aby odbywały się one nie tylko w katedrze.
W 1972 r. Maria Dziubińska-Zamróz zrezygnowała z kierowania Muzeum z powodów zdrowotnych i przeszła na rentę, a klika lat później, wraz z mężem, lekarzem naszego uzdrowiska, wyjechała z Kamienia.