ikamien.pl • Sobota [02.05.2020, 09:43:22] • Powiat Kamieński

Dzień Flagi: świętujmy biało-czerwono i… wirtualnie!

Dzień Flagi: świętujmy biało-czerwono i… wirtualnie!

fot. Sławomir Ryfczyński

Tegorocznej Majówce i patriotycznym świętom towarzyszą obostrzenia epidemiologiczne. Nie będzie więc tradycyjnych miejskich uroczystości pod pomnikiem, przemarszów, koncertów i odczytów . Ale jeden ze świątecznych dni możemy uczcić godnie i widoczny sposób. To dzisiejszy Dzień Flagi. Nie zapomnijmy by biało-czerwona pojawiła się na naszych balkonach, domach, posesjach!

Dzień Biało-Czerwonej to, w czasie Polskiej majówki święto z najkrótszą tradycją. Idealnie pasuje też do obecnej sytuacji, która uniemożliwia organizację licznych manifestacji i zgromadzeń mieszkańców. Ale nasze przywiązanie do narodowych tradycji możemy, właśnie dziś wyrazić w sposób znaczący. Każdy może zrobić to w prosty sposób gdy biało-czerwona załopoce za naszym oknem czy balustradą balkonu!

Warto też przypomnieć, że na obecną, „zamkniętą” przez wirusa, majówkę przygotowanych zostało szereg propozycji, z których skorzystać możemy na ekranach telewizorów i komputerów. Aby zapoznać się ze szczegółami wystarczy zajrzeć na stronę www.gov.pl Na uwagę zasługują szczególnie atrakcyjne projekty przygotowane przez Polską Operę Królewską. I tak;

W sobotę, 2 maja br. na profilu FB Polskiej Opery Królewskiej https://www.facebook.com/PolskaOperaKrolewska/ pojawią się zabawy dla młodych melomanów - krzyżówki, rebusy, łamigłówki, kolorowanki i wierszyki o Stanisławie Moniuszce.

W niedzielę, 3 maja o godz. 19.00, na kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej https://www.youtube.com/channel/UC-m28nt18Ep1aSp8bZIgLfQ będzie można obejrzeć retransmisję spektaklu „Śpiewnik domowy" w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego. Premiera tego przedstawienia odbyła się w listopadzie ubiegłego roku, na deskach Teatru Królewskiego w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Zachęcamy do domowego świętowania! I nie traktujmy tej sytuacji jako przymusowego wrzucania narodowych tradycji do internetowej puszki. W końcu o tej wirtualnej także mówimy często jako o „przestrzeni wolności”, przestrzeni, o której marzyli także wielcy Polacy w czasach gdy istniał tylko świat realny!

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/31551/