ikamien.pl • Wtorek [21.04.2020, 20:51:47] • Powiat Kamieński

Po teleporadę dzwońcie do przychodni, w sprawie koronawirusa - do sanepidu

Po teleporadę dzwońcie do przychodni, w sprawie koronawirusa - do sanepidu

fot. Sławomir Ryfczyński

Mniej niż przed rokiem jest teraz wyjazdów pogotowia do chorych. Za to dużo więcej pracy mają w czasie epidemii dyspozytorzy medyczni. Wiele osób zamiast dzwonić do sanepidu czy przychodni, wykręca numer pogotowia.

Jeszcze rok temu, w marcu zespoły ratownictwa medycznego z Kamienia Pomorskiego wyjeżdżały karetką do chorych 255 razy, z Międzyzdrojów - 269. W analogicznym okresie tego roku to 189 takich interwencji (zespoły z Kamienia Pomorskiego) i 237 ( z Międzyzdrojów).

- Liczba wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku zmniejszyła się - przyznaje Paulina Targaszewska, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacja Pogotowia Ratunkowego - za to dużo więcej pracy w czasie epidemii mają dyspozytorzy medyczni. Mogłoby się wydawać, że w związku z epidemią z większą rozwagą wykręcamy numer alarmowy 999. W praktyce telefonów do pogotowia ratunkowego jest jednak więcej.

Zdaniem rzecznik, dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze istnieją teraz ograniczenia z dostępem do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

- Funkcjonują teleporady – każdy może w razie potrzeby skonsultowania swojego stanu zdrowia zadzwonić do wybranej przychodni i o taką teleporadę poprosić, jednak wiele osób zamiast do przychodni dzwoni po konsultacje na pogotowie – dodaje Paulina Targaszewska. - Co oczywiście nie powinno mieć miejsca. Pamiętajmy, że pod numer alarmowy 999 lub 112 powinniśmy dzwonić tylko w sytuacji nagłego zagrożenia życia lub zdrowia.

Drugi powód wzmożonej pracy dyspozytorów to panująca epidemia. Wiele osób błędnie – zamiast dzwonić do Sanepidu, dzwoni na pogotowie. Wystarczy, że pacjent ma podwyższoną temperaturę lub utrzymujący się od trzech dni ból głowy i już twierdzi, że jest zakażony koronawirusem.

- Nawet gdyby tak było – zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia taka osoba powinna zgłaszać się nie na pogotowie a do Sanepidu – przypomina rzecznik WSPR. – Zdarzały się nawet takie sytuacje, że osoby przebywające na kwarantannie domowej ustalonej przez Sanepid w chwili pojawienia się u nich dodatkowych objawów, nie zagrażających życiu, zgłaszały się zamiast do Sanepidu do naszych dyspozytorni.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego prosi więc o rozsądek przy wykręcaniu numeru alarmowego. Ratownicy medyczni powinni być wzywani tylko w sytuacji nagłego zagrożenia życia lub zdrowia czyli np. wtedy, kiedy doszło do zatrzymania akcji serca; wypadku, w którym są osoby ranne; udaru czy też bardzo poważnego, otwartego złamania.

- Jeśli potrzebujemy porady lekarskiej – dzwońmy do przychodni, do których należymy lub do lekarza dyżurnego, a jeśli podejrzewamy u siebie zakażenie koronawirusem informujmy o tym Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną – apeluje Paulina Targaszewska. - Kiedy już jednak konieczna jest interwencja zespołu ratownictwa medycznego i wzywamy karetkę, przekazujmy dyspozytorom pełne i prawdziwe informacje dotyczące naszego stanu zdrowia. Zatajanie pełnych informacji lub wprowadzanie w błąd dyspozytora jest skrajnie nieodpowiedzialne.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/31395/