ikamien.pl • Niedziela [19.04.2020, 18:48:16] • Dziwnów

Tak było: dziwnowska „Belona”

Tak było: dziwnowska „Belona”

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Powojenni osadnicy w Dziwnowie od samego początku zajęli się rybołówstwem. Port Dziwnów był centrum rybołówstwa morskiego na Pomorzu Zachodnim. Specjalnie dla naszych Czytelników swoje fotograficzne archiwa przeczesał fotograf Andrzej Ryfczyński.

Idąc za ciosem i sugestiami naszych Czytelników, zaproponowałem redakcji ikamien.pl cykl zdjęciowy pod tytułem "Tak było". Zapowiada się długi serial, bo przez ponad pół wieku utrwaliłem na kliszach naprawdę dużo obrazów. Ponieważ nie jestem w stanie dokładnie wszystkiego opisać i zebrać z moich zasobów, pozwolę sobie na pewne skróty. Zrobię tyle, na ile wystarczy mi sił i czasu. Najwięcej zdjęć mam z Międzyzdrojów, ale też sporo z całego powiatu kamieńskiego. Dziś pokażę Wam dawny Dziwnów.

Tak było: dziwnowska „Belona”

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Dziwnów to miejscowość, którą kojarzymy z rybakami. I inaczej być nie może. Na przełomie XIX i XX wieku ta osada rybacka przekształciła się w uzdrowisko. Jednak po II wojnie światowej władze PRL postanowiły, że to właśnie dziwnowski port będzie najważniejszym portem rybackim na Pomorzu Zachodnim. Na wniosek pierwszych komisarzy władze PRL-u powołały Spółdzielnię Pracy Rybołówstwa Morskiego „Belona".

Tak było: dziwnowska „Belona”

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Dziwnowska spółdzielnia powstała 16 września 1946 roku. Pierwszym jej kierownikiem był Władysław Jasiński. Teren działania „Belony" wtedy obejmował morskie wybrzeże od Pobierowa do Dziwnej (15 km), miejscowość Dziwna oraz osiedla rybackie na zachód od Dziwnej m.in. Międzywodzie, Nową Wieś. W zakresie świadczonych przez spółdzielnię usług był połów ryb na wodach morskich, ale także na jeziorach i rzekach. Zakład zajmował się też przetwórstwem rybnym, świadczył usługi rybackie , no i handlował rybami.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/31390/