ikamien.pl • Niedziela [01.03.2020, 10:27:13] • Powiat Kamieński

Tak było: Lód i śnieg

Tak było: Lód i śnieg

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Na moich dawnych zimowych zdjęciach znalazłem kulig w Wolińskim Parku Narodowym z 1970 roku, a także konny wóz (taki dawny gimbus), którym można było dojechać do najdalszych zakątków powiatu kamieńskiego. Tylko u nas: Wiele niepublikowanych zdjęć fotografa Andrzeja Ryfczyńskiego!

Idąc za ciosem i sugestiami naszych Czytelników, zaproponowałem redakcji ikamien.pl cykl zdjęciowy pod tytułem "Tak było". Zapowiada się długi serial, bo przez ponad pół wieku utrwaliłem na kliszach naprawdę dużo obrazów. Ponieważ nie jestem w stanie dokładnie wszystkiego opisać i zebrać z moich zasobów, pozwolę sobie na pewne skróty. Fotografie będą publikowane panoramiczne pomiędzy reklamami i wydarzeniami co kilka dni bez przerwy. Myślę, że może to trwać nawet rok. Zrobię tyle, na ile wystarczy mi sił i czasu.

Tak było: Lód i śnieg

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Ocieplenie jest teraz tak pewne, jak zachód słońca wieczorem. Pokażę Wam kilka zdjęć wykonanych pół wieku temu i jeszcze nie tak dawno. Dzisiaj takich obrazków nie uświadczysz.

Tak było: Lód i śnieg

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

W latach 50-tych, gdy chodziłem do szkoły, uczyłem się, że Wyspa Wolin ma łagodną zimę i leży w strefie klimatu atlantyckiego. Ale co pewien czas odzywa się u nas klimat kontynentalny, zwany syberyjskim. I tak było. Izoterma stycznia, która tu przebiega, średnia ze 100 lat wynosiła wtedy – 0,3 stopnia Celsjusza, czyli zero. Ostatnie lata pokazują gwałtowny wzrost temperatury i te stare dane nie mają już nic wspólnego z dzisiejszymi pomiarami. Pamiętamy katastrofę Titanica, kiedy to w 1912 roku na Atlantyku statek zderzył się z górą lodową. Był to widoczny początek ocieplenia klimatu. Dzisiaj, gdybyśmy zbudowali podobny statek i chcielibyśmy dokonać eksperymentu zderzenia się z górą lodową, to nie moglibyśmy doprowadzić do tej katastrofy. Na Atlantyku nie ma teraz gór lodowych. Daleko na północy są pola kry lodowej i mniejsze fragmenty lodowe, a przez Ocean Arktyczny, przez biegun północny latem możemy przepłynąć do Japonii na Ocean Spokojny.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/30961/