ikamien.pl • Niedziela [23.02.2020, 18:17:45] • Powiat Kamieński

Ostatnie dni niemieckiego Cammin In Pommern

Ostatnie dni niemieckiego Cammin In Pommern

fot. archiwum autora

Kiedy przed 75. laty do Kamienia na Pomorzu dotarły informacje, co żołnierze Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej wyprawiali z niemiecką ludnością cywilną po wkroczeniu do Prus Wschodnich ogarnął ich wielki strach o to, co im los gotuje. Tym bardziej, że front przybliżał się do Kamienia z prędkością około 50 km w ciągu doby, a władze nie zezwalały na ewakuację.

Nie ulega wątpliwości że z początku 1945 roku Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona stojąca u wrót III Rzeszy była u szczytu swej potęgi. Według oficjalnych na froncie walczyło 6,8 miliona żołnierzy. Po wkroczeniu Rosjan na teren III Rzeszy w tym Pomorze Zachodnie ziemie te stały się areną krwawych walk. Walki te, obie strony prowadziły z wielką zaciętością i okrucieństwem. Wielu niemieckich żołnierzy mimo, że zawiedzionych hitlerowskim reżimem poczuło potrzebę obrony niemieckiej ziemi oraz jej mieszkańców.

Ostatnie dni niemieckiego Cammin In Pommern

fot. archiwum autora

Przez miasto przeciągały kolumny wojska, ewakuowana ludność z Prus Wschodnich, oraz ewakuowani jeńcy wojenni. Jednak mieszkańcy Kamienia na Pomorzu oraz powiatu kamieńskiego nie mogli się ewakuować do 5. marca 1945 roku. Chociaż strach przed „Iwanem” był niewyobrażalny, a do tego sroga zima, temperatura dochodziła do -30 ºC.

- W sobotę 10. lutego 1945 roku kolumna amerykańskich jeńców ukończyła 10-milowy marsz w kierunku północno-zachodnim przez miejscowość Fritzow (Wrzosowo) (...) Zaraz za wsią kolumna weszła do miejscowości Dievenow (Dziwnów) i następnie pokonując drewniany most weszła do bazy lotnictwa morskiego (…) – to wspomnienie amerykańskiego oficera z obozu jenieckiego Oflag 64 w Szubinie.

Ostatnie dni niemieckiego Cammin In Pommern

fot. archiwum autora

W niedzielę 4. marca 1945 roku w obliczu zbliżającego się nieuchronnie wroga w katedrze kamieńskiej odbył się ostatnia Konfirmacja dzieci i młodzieży w wieku od 14-15 lat – w kościołach ewangelickich odpowiednik jednocześnie pierwszej komunii i bierzmowania.

Jak już wcześniej wspominałem celem obrony między innymi powiatu kamieńskiego, na Obszarze Obronnym Świnoujście utworzono Dywizję Forteczną Świnoujście - Festungs-Division Swinemünde dowódcą był generał major Arthur Kopp składała się z 5 Fortecznych Pułków Alarmowych - Festungs-Alarm-Regiment oraz Oddziału szkolnego artylerii nadbrzeżnej - Küsten-Artillerie-Lehr-Abteilung:

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/30879/