ikamien.pl • Niedziela [23.02.2020, 18:17:45] • Powiat Kamieński
Ostatnie dni niemieckiego Cammin In Pommern

fot. archiwum autora
Kiedy przed 75. laty do Kamienia na Pomorzu dotarły informacje, co żołnierze Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej wyprawiali z niemiecką ludnością cywilną po wkroczeniu do Prus Wschodnich ogarnął ich wielki strach o to, co im los gotuje. Tym bardziej, że front przybliżał się do Kamienia z prędkością około 50 km w ciągu doby, a władze nie zezwalały na ewakuację.
Nie ulega wątpliwości że z początku 1945 roku Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona stojąca u wrót III Rzeszy była u szczytu swej potęgi. Według oficjalnych na froncie walczyło 6,8 miliona żołnierzy. Po wkroczeniu Rosjan na teren III Rzeszy w tym Pomorze Zachodnie ziemie te stały się areną krwawych walk. Walki te, obie strony prowadziły z wielką zaciętością i okrucieństwem. Wielu niemieckich żołnierzy mimo, że zawiedzionych hitlerowskim reżimem poczuło potrzebę obrony niemieckiej ziemi oraz jej mieszkańców.

fot. archiwum autora
Przez miasto przeciągały kolumny wojska, ewakuowana ludność z Prus Wschodnich, oraz ewakuowani jeńcy wojenni. Jednak mieszkańcy Kamienia na Pomorzu oraz powiatu kamieńskiego nie mogli się ewakuować do 5. marca 1945 roku. Chociaż strach przed „Iwanem” był niewyobrażalny, a do tego sroga zima, temperatura dochodziła do -30 ºC.
- W sobotę 10. lutego 1945 roku kolumna amerykańskich jeńców ukończyła 10-milowy marsz w kierunku północno-zachodnim przez miejscowość Fritzow (Wrzosowo) (...) Zaraz za wsią kolumna weszła do miejscowości Dievenow (Dziwnów) i następnie pokonując drewniany most weszła do bazy lotnictwa morskiego (…) – to wspomnienie amerykańskiego oficera z obozu jenieckiego Oflag 64 w Szubinie.

fot. archiwum autora
W niedzielę 4. marca 1945 roku w obliczu zbliżającego się nieuchronnie wroga w katedrze kamieńskiej odbył się ostatnia Konfirmacja dzieci i młodzieży w wieku od 14-15 lat – w kościołach ewangelickich odpowiednik jednocześnie pierwszej komunii i bierzmowania.
Jak już wcześniej wspominałem celem obrony między innymi powiatu kamieńskiego, na Obszarze Obronnym Świnoujście utworzono Dywizję Forteczną Świnoujście - Festungs-Division Swinemünde dowódcą był generał major Arthur Kopp składała się z 5 Fortecznych Pułków Alarmowych - Festungs-Alarm-Regiment oraz Oddziału szkolnego artylerii nadbrzeżnej - Küsten-Artillerie-Lehr-Abteilung: