ikamien.pl • Czwartek [19.12.2019, 09:20:51] • Powiat Kamieński

To rodzice dziecka z wszawicą decydują, czy posłać je do szkoły

To rodzice dziecka z wszawicą decydują, czy posłać je do szkoły

fot. Sławomir Ryfczyński

Sanepid nie ma dziś podstaw do wydania decyzji administracyjnej nakazującej dziecku z wszawicą wstrzymanie się od uczęszczania do placówki oświatowej. Może jednak pomóc w trudnych przypadkach.

Chcieliśmy ustalić , czy w powiecie kamieńskim rodzice posyłający dzieci do przedszkoli i szkół mają problem z wszawicą. Interesowała nas skala zjawiska. Niestety… nie ma już obowiązku zgłaszania sanepidowi, że w jakiejś placówce stwierdzono wszy.

- Wszawica nie znajduje się obecnie w wykazie chorób zakaźnych stanowiącym załącznik do obowiązującej ustawy z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – wyjaśnia państwowy powiatowy inspektor sanitarny w powiecie kamieńskim Anna Banasiak, specjalista ds. epidemiologii. – Wynika to z faktu, iż na terenie Polski od lat nie występują już niebezpieczne choroby zakaźne przenoszone przez wszy (np.: dur wysypkowy).W związku z powyższym, lekarz nie ma obowiązku zgłaszania przypadku wszawicy do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Powiatowy inspektor sanitarny w powiecie kamieńskim dodaje, że - zgodnie ze stanowiskiem Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia w sprawie zapobiegania i zwalczania wszawicy u dzieci - wszawica zaliczana jest do grupy inwazji pasożytami zewnętrznymi. Tym samym, przypadki wszawicy nie są objęte zakresem działania organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Konsekwencje tego są takie, że sanepid nie ma podstaw do wydania decyzji administracyjnej nakazującej dziecku z wszawicą wstrzymanie się od uczęszczania do placówki oświatowej.

- Decyzja o pozostaniu dziecka w domu do czasu usunięcia wszy nie wymaga interwencji organów władzy publicznej w trybie przewidzianym przepisami rangi ustawowej, lecz znajduje się całkowicie w gestii jego rodziców lub opiekunów – informuje Anna Banasiak.

Co mają robić rodzice , którzy drżą o głowy swoich pociech?

Anna Banasiak przypomina, że główny inspektor sanitarny w stanowisku dotyczącym profilaktyki i zwalczania wszawicy przedstawił zalecenia dla rodziców i placówek nauczania, w których określił:

1. Wskazania profilaktyczne dla rodziców i dzieci, tj:

- związywanie długich włosów lub krótkie fryzury ułatwiające pielęgnację skóry głowy i włosów,

- używanie wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji włosów, codzienne czesanie i szczotkowanie włosów,

- mycie włosów w miarę potrzeb (nie rzadziej niż raz w tygodniu),

- wyposażenie dzieci w środki higieniczne, takie jak szampony z odżywką ułatwiające rozczesywanie i wyczesywanie włosów,

- systematyczne sprawdzanie czystości głowy i włosów oraz systematyczne kontrole w okresie uczęszczania dziecka do przedszkola, szkoły lub pobytu w internacie, sanatorium itp.

W przypadku zauważenia jaj pasożytów (gnid) lub wszy we włosach należy zastosować dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja. W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka, kuracji powinni się poddać wszyscy domownicy.

W przypadku podejrzenia zakażenia wszawicą podczas pobytu w przedszkolu czy szkole należy poinformować o powyższej sytuacji pielęgniarkę szkolną lub wychowawcę.

2. Działania dla placówki nauczania i wychowania, tj:

- przekazanie informacji wszystkim rodzicom o konieczności systematycznego sprawdzenia czystości skóry głowy i włosów u dzieci,

- w przypadku stwierdzenia występowania wszawicy u dzieci, informowanie rodziców o konieczności wykonania wśród wszystkich domowników zabiegów leczniczych,

- w przypadku podejrzenia o występowaniu wszawicy wśród dzieci i młodzieży szkolnej, pielęgniarka szkolna może przeprowadzić kontrolę czystości wśród uczniów, których rodzice wyrazili zgodę na objęcie ich profilaktyczną opieką zdrowotną,

- pielęgniarka informuje dyrekcję placówki o skali zjawiska, natomiast rodzicom przekazuje informacje o stanie czystości włosów i skóry głowy ich dzieci oraz zaleca przeprowadzenie

koniecznych zabiegów higienicznych,

- dyrekcja placówki może zorganizować działania edukacyjne dotyczące ww. problematyki i skierować je do dzieci, rodziców i opiekunów,

- w przypadku występowania trudności w rozwiązywaniu problemu np. w rodzinach o niskim statusie socjoekonomicznym należy podjąć współpracę z władzami samorządowymi (pomocą społeczną), w celu udzielenia wsparcia tym rodzinom w rozwiązaniu problemu wszawicy wśród wszystkich domowników.

W razie potrzeby, w trudnych sytuacjach (duży zasięg występowania wszawicy, przewlekłe jej występowanie, trudne do rozwiązania przypadki), dyrekcja placówki może zwrócić się o wsparcie do właściwej terenowe powiatowej stacji sanitarno epidemiologicznej.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/30200/