ikamien.pl • Poniedziałek [18.11.2019, 14:15:54] • Golczewo

„Polskie Pieśni Hymniczne” - warsztaty muzyczne dla Słuchaczy UTW w Golczewie

„Polskie Pieśni Hymniczne” - warsztaty muzyczne dla Słuchaczy UTW w Golczewie

fot. Organizator

W dniu 12.11.2019 odbyły się warsztaty muzyczne dla słuchaczy UTW w Golczewie, poprowadzone przez prof. Iwonę Wiśniewską Salamon – dyrygenta i chórmistrza. Pani Profesor W 1991 stworzyła Chór Kameralny przy Akademii Rolniczej w Szczecinie, (2009 ZUT), który prowadzi do dzisiaj.

Jej bogaty dorobek artystyczny i szerokie wykształcenie zostało docenione. Uzyskała wiele nagród i wyróżnień, wraz ze swoim chórem zwiedziła niemal całą Polskę i wiele oryginalnych i egzotycznych miejsc w świecie. Obecnie Pani Profesor uczy studentów sztuki dyrygenckiej, szkoli w zakresie emisji głosu studentów podyplomowych i doktoranckich na Akademii Sztuki, na US i ZUT w Szczecinie.

Doceniamy, iż znalazła czas dla nas, słuchaczy UTW w Golczewie i przeprowadziła warsztaty pt. „Polskie Pieśni Hymniczne”. To była niepowtarzalna okazja, aby przedłużyć nastrój Święta Odzyskania Niepodległości i wzbogacić wiedzę na powyższy temat:

- najstarszą pieśnią hymniczna, patriotyczną jest „Bogurodzica”, śpiewana przez rycerzy polskich (XIII w.) Z tego okresu pochodzi też szeroko rozpowszechniony w średniowiecznej Polsce, łaciński hymn „ Gaude Mater Polonia”.

- w okresie XVI – XVII w. żadna z pieśni żołnierskiej nie uzyskała rangi pieśni żołnierskiej.

- w XVIII w popularna była pieśń „Hymn do miłości Ojczyzny” słowa I. Krasicki, w 1797 r. J. Wybicki napisał słowa „Mazurka Dąbrowskiego”, który w 1927 został zatwierdzony jako hymn państwowy.

- w okresie rozbiorów rolę pieśni hymnicznej pełniło kilka utworów – między innymi „Pieśń Narodowa za pomyślność króla”, „Boże coś Polskę”, „Warszawianka”, „Witaj majowa jutrzenko”.

- wśród pieśni socjalistycznych i proletariackich wyróżnić należy: „ Gdy naród do boju”, „Czerwony Sztandar”.

- XX wiek – Rota M. Konopnickie powstała 1908 r. na znak protestu autorki przeciw germanizacji ludności polskiej w zaborze pruskim.

- hymny legionistów- to „Pierwsza Brygada”, czy „Szara piechota”.

- do pieśni hymnicznych należy też szereg pieśni harcerskich.

- w okresie międzywojennym powstały pieśni poświęcone Morzu Bałtyckiemu „ Hymn do Bałtyku”, czy „Morze nasze Morze”.

- okres II wojny światowej – to znana pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino”, czy „Marsz Polonii”.

- okres Polski Ludowej (lata 80-te XX w.), rolę pieśni hymnicznej pełniła również pieśń „Żeby Polska była Polską” napisana przez J. Pietrzaka, a także „Mury”- J. Kaczmarskiego.

- swoje hymny mają też niektóre grupy zawodowe np. górnicy.

- do pieśni hymnicznych należy pieśń „ Z dawna Polski tyś Królowa”.

Na zakończenie wykładu Pani Profesor podkreśliła, iż należy zwrócić szczególną uwagę podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu, stojąc w postawie wyrażającej szacunek.

Spotkanie zakończyło się miłym akcentem w postaci podarowanych płyt przez Panią Profesor „ Na mojej szczecińskiej ziemi” , „ Od Moniuszki do Soboty”, oraz drobnych upominków podziękowania z naszej strony.

Za nami ostatnie spotkanie w ramach Projektu Trzeci Wiek Technologicznie (na lata 2018/2019)realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja, Rozwój, finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Opracowanie – Maria Sadłocha, foto Janina Kołodzińska UTW w Golczewie

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/30003/