Trwa globalny konkurs, prowadzony przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU), w którym wybierana jest nazwa dla planety BD+14 4599 b i jej gwiazdy.
Każdy kraj otrzymał wytypowany układ pozasłoneczny: gwiazda wraz z jedną planetą.Ten, którą mają nazwać Polacy, odkrył w 2009 r. zespół polskich astronomów (Grzegorz Nowak, Monika Adamów, prof. Aleksander Wolszczan) pod kierownictwem prof. Andrzeja Niedzielskiego z Centrum Astronomii UMK.
Głosowanie trwa do końca października na stronie: www.iau100.pl/planety/wybierz. Przewidziano też nagrody.
Polacy zgłosili 7 propozycji do wyboru. Jedna powinna brzmieć dla Was szczególnie znajomo: Jantar (nazwa dla gwiazdy) i Wolin (nazwa dla planety). Chcecie je przenieść w Kosmos? Wiecie, co robić ;-)
Gwiazda BD+14 4559 jest łatwo dostępnym obiektem do obserwacji dla amatorskich teleskopów, a nawet przez lornetkę, gdyż świeci blaskiem +9,6 magnitudo – czytamy na stronie internetowej Międzynarodowej Unii Astronomicznej. – Widoczna jest w gwiazdozbiorze Pegaza, przy granicy z konstelacją Delfina. Najdogodniejsze warunki do obserwacji BD+14 4559 panują latem i wczesną jesienią, kiedy widoczna jest na nocnym niebie praktycznie przez całą noc.
Więcej informacji i zdjęcia znajdziecie tutaj: www.iau100.pl/planety/uklad-bd14-4559