ikamien.pl • Niedziela [08.09.2019, 12:09:59] • Golczewo

Słoneczne warsztaty, koncerty, nauka i sport Seniorów UTW z Regionu

Słoneczne warsztaty, koncerty, nauka i sport Seniorów UTW z Regionu

fot. Organizator

V Letnia Szkoła Seniora w Dziwnówku, to cykliczne wydarzenie skupiające Seniorów z 17 Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Województwa Zachodniopomorskiego oraz Wielkopolskiego. 7- dniowy program spotkania realizowało - 269 osób z UTW Golczewa, Gryfic, Kamienia Pomorskiego, Wałcza, Szczecina, Koszalina, Białogardu, Barlinka, Nowogardu, Pyrzyc, Gryfina, Bobolic, Polic, Bornego Sulinowa, Szczecinka, Złocieńca i Miedzichowa. Choć seniorzy zakwaterowani byli w trzech Ośrodkach: Złota Rybka, Astoria i Familijni to głównym miejscem dostosowanym do potrzeb realizacji projektu był OW „Familijni”.

W ofercie nie zabrakło spotkań z ciekawymi ludźmi np. udział w wykładach i warsztatach m.in. teatralnych pod kierunkiem aktora Teatru Polskiego w Szczecinie –Wiesława Łągiewki. Uczestnicy poznali sposoby interpretacji tekstu i emocji, odbyło się wiele ćwiczeń z zakresu oddechu, dykcji, wymowy, wraz z zasadami ruchu scenicznego i pracą reżysera. Po takiej dawce wiedzy „ aktorzy”, zaprezentowali grę aktorską, interpretując wiersz „Na straganie” –J. Brzechwy. Odbył się także uroczy wieczór z OB.WIESIEM- RECITAL, podczas którego Pan Wiesław zaprosił seniorów do wspólnej zabawy, na koniec zapowiedział iż w przyszłym roku wspólnie stworzymy teledysk 60 - latki to my….
Po raz kolejny odbył się plener malarski pt. „Portret natury” – z udziałem artysty malarza Jana Michała Szewczyka ze Szczecina, udział wzięło 38 - seniorów z 14 - UTW z Regionu, powstała kolekcja 38 prac malowanych akrylem na płótnie, w formacie 50x70, którą zaprezentowaliśmy na zakończenie pleneru w OŚ Familijni w Dziwnówku dla uczestników LSZS i kuracjuszy. Wzorem lat ubiegłych od września br. do czerwca 2020 r. wystawa będzie wędrowała i odwiedzi instytucje kultury, urzędy i siedziby UTW w Województwie Zachodniopomorskim. Na bazie powstałych prac malarskich, opisów, refleksji, wierszy i fotografii zostanie wydrukowany pamiątkowy kalendarz na 2020 rok.
Warsztaty pt. „Taneczne zmagania z elementami choreoterapii”, tańce dla grupy: taniec belgijski, zorba, latynoamerykańskie, towarzyskie, warsztaty poprowadziła Magdalena – Zynda – Lis z Barlinka, dyplomowany pedagog tańca a także koordynator wolontariatu dla osób starszych. Głównym celem była integracja, relaks, zwiększenie świadomości własnego ciała, poprawa nastroju, pobudzanie wrażliwości na taniec i estetykę ruchu a także wyzwalanie naturalnej radości i spontaniczności. Mogliśmy także obserwować warsztaty taneczne grupy artystycznej z Barlinka ich piękne stroje i ciekawe układy taneczne pod kierunkiem Pani Magdy.
Z dużym zainteresowaniem spotkał się warsztat malowania na tekstyliach pt. „ Śladami natury” pod kierunkiem – Dominiki Odrowąż, absolwentki Akademii Sztuki w Szczecinie. Ciekawym działaniem było znalezienie formy graficznej jako identyfikacja miejsce wydarzenia. Pani Dominika zaproponowała dwa sposoby ozdabiania ekologicznej torebki poprzez odbijanie liści a także przygotowanych wzorów kwiatowych, a niektórzy korzystając z okazji wykonali druk na własnych koszulkach. Kreatywność w ozdabianiu, swoboda działania stwarzała okazję do wyżycia się w formie malarskiej i graficznej w stemplowaniu znaku i komponowaniu powierzchni.
Dodatkowo program wzbogaciła Elżbieta Śliwińska z UTW w Wałczu interesującym spotkaniem pt. "Kąpiel w dźwiękach" gongów i mis dźwiękowych jako forma relaksacji. Biorąc udział w takiej "kąpieli" wchodziliśmy w stan rezonansu z dźwiękiem w stan głębokiego relaksu. Dźwięk ten jest odczuwalny przez nasz narząd słuchu, ale również przez nasze mięśnie, stawy i narządy wewnętrzne. Celem takiego relaksu jest zatrzymanie się w miejscu, wyciszenie emocji, pobudzenie sił witalnych i kreatywności. Tu mogliśmy się przekonać i doświadczyć, że fale dźwiękowe poprawiają naszą kondycję psychiczną i wpływają relaksacyjnie na układ nerwowy. Instrumenty, które wykorzystała Pani Elżbieta, to gong Tam-Tam, misy terapeutyczne ACAMA, misy dźwiękowe, misy kryształowe, kamertony, dzwonki koshi i inne.
W ramach programu uczestnicy mieli okazję poznać współczesne gry planszowe. Gry prezentował Łukasz Stanczewski, pasjonat i kolekcjoner gier, który na zaproszenie Klubu Seniora Hajka z Białogardu, przybył do Letniej Szkoły Seniora i przedstawił przykłady gier stolikowych jako ćwiczenia na spostrzegawczość, refleks, koncentrację, oraz wyobraźnię.
Wymienialiśmy doświadczenia, poznaliśmy dobre praktyki poprzez: bogate stoiska rękodzieła zaprezentowane przez uczestniczki z UTW z Nowogardu, Barlinka, Pyrzyc, Bobolic, Gryfina, Szczecina, Szczecinka i Golczewa. Najstarsza uczestniczka ( 92 lat) z Golczewa zaprezentowała miniaturowe wytwory na szydełku, a także opowiadała o swoich życiowych pasjach.
Gościnnie wystąpiły: grupa kabaretowa 60 + „Senior –i-ta ta- ta- ta –M byli z UTW Pyrzyce i teatralna z Przybiernowa w scence z przedstawienia satyrycznego pt. „Co o sobie wiemy….”
Wystawy, warsztaty, występy i różnorodne działania i wywiady, zostały zarejestrowane przez redakcję TVP 3. Emisja nagrania w dniu 21.09. 2019 o godzinie 11.15 w programie - „Klub Srebrnego Włosa”.
Warsztaty malowania kamieni na pamiątkę poprowadziły Maria Sadłocha i Marianna Michalak z UTW w Golczewie, zorganizowały wystawę własnej twórczości, przedstawiając z malowanych kamieni różnorodne kompozycje oraz ciekawe formy dekoracyjne wykonane z cementu.
Podczas pobytu seniorzy czynnie włączali się do realizacji programu animacji Ośrodka Wczasowego „Familijni” – uczestnicząc w zajęciach: plastycznych, zumba, aqua aerobic, jacuzzi,w gimnastyce na plaży, ognisku w kręgu integracyjnym, w pokazach cyrkowych i ognia, warsztatach bębniarskich .
Każdy dzień kończył się „podwieczorkiem przy mikrofonie” przy muzyce na żywo, z dancingiem z elementami karaoke, bawiliśmy się przy akompaniamencie Pana Zbigniewa Michałowskiego na kontrabasie i akordeonie z UTW w Szczecinku.. Odbyło się także spotkanie z Andrzejem Marciniewskim – autorem tomiku wierszy pt. „A na plaży miłość czeka” z UTW w Koszalinie.
To był czas dany na odpoczynek, realizację pasji, poznania ciekawych ludzi i doświadczeń, spotkaniem znajomych z ubiegłych lat - uczestników Letniej Szkoły Seniora, spojrzeniem na siebie jako osobę wartościową, twórczą, ważną, mającą coś ciekawego do zaproponowania. Po takich doświadczeniach z dobrymi emocjami i pomysłami zaplanowaliśmy kolejną edycję „VI Letnią Szkołę Seniora w Dziwnówku”, włączając inne Uniwersytety, nie tylko z Regionu ale i z Kraju. Jesteśmy umówieni z naszymi przyjaciółmi Seniorami za rok, w dniach 23.08 - 31.08. 2020r. Podejmowanie działań w ramach promocji dobrych praktyk oraz budowania sieci wzajemnego wsparcia mogło się zdarzyć dzięki współfinansowaniu projektu „ Uniwersytecki Klub Seniora w Kawiarence atrakcji” z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.
Dziękuję za wspólnie spędzony czas, za miłą atmosferę Seniorom z Uniwersytetów III Wieku za współtworzenie, wzbogacanie, wsparcie i pomoc przy organizacji wspólnego programu, Managerom OŚ „ Familijni” - Państwu Katarzynie i Piotrowi Kędzia i wszystkim pracownikom Ośrodka za okazaną życzliwość i zaangażowanie.
Kłaniam się nisko i do zobaczenia za rok!!! - Janina Kołodzińska – prezes UTW w Golczewie, organizator autorskiego projektu „Letnia Szkoła Seniora”.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/29365/