ikamien.pl • Środa [23.03.2011, 14:43:31] • Świnoujście
Rozpoczęła się budowa gazoportu. Były baloniki, premier i hostessy oraz zakaz wstępu dla mieszkańców

fot. Sławomir Ryfczyński
Od wczoraj po Świnoujściu jeździły limuzyny z BOR-owcami. Sprawdzali każdy zakamarek, a wszystko po to, aby premierowi, który przyjechał zachwalać gazoport, nie spadł włos z głowy. Dzisiaj Donald Tusk wmurował kamień węgielny pod budowę terminalu LNG.
Politycy i działacze świętowali. Zwłaszcza ci, którzy zarobią krocie na tej budowie. Były baloniki, hostessy z Gdańska (w Świnoujściu nie ma ładnych dziewcząt? - przyp. Red.) i wielki łysy plac za plecami premiera, który w telewizyjnych transmisjach zobaczyła cała Polska - jako obraz ze Świnoujścia. Akt erekcyjny poświęcił miejscowy proboszcz.

fot. Sławomir Ryfczyński
ak mówił Donald Tusk, za 1194 dni kolejna uroczystość. Tym razem będziemy się „cieszyć” z otwarcia inwestycji, która według premiera ma zapewnić Polsce prawdziwą dywersyfikację dostaw gazu. Premier Donald Tusk powiedział także, że jest sceptyczny wobec propozycji PiS, aby budowany w Świnoujściu terminal LNG nazwać imieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
- Dziś podpisano akt erekcyjny, (który zostanie w wkrótce zabetonowany 16 metrów pod ziemię w miejscu gdzie będzie pierwszy zbiornik przyp. Red.) – mówi mieszkaniec Warszowa, który zza płotu obserwował uroczystość. – Wszystko pięknie ładnie, tylko szkoda, że po raz kolejny na cały świat poszła wiadomość: „gazoport w Świnoujściu”. Takiej antypromocji w sensie turystycznym nigdy nie mieliśmy.
W uroczystości chcieli wziąć udział mieszkańcy Świnoujścia. Wystąpili do organizatorów z oficjalną prośba o zaproszenie. Niestety - prośba został odrzucona.
Terminal będzie kosztować ok. 2,9 mld zł. Gazoport buduje włosko-francusko-kanadyjsko-polskie konsorcjum. Przyłączanie gazoportu do sieci przesyłowej zaplanowano na 2013 r.