Próg dochodu netto upoważniający do otrzymywania stypendium nie może przekroczyć 528,00 zł netto na osobę wchodzącą w skład gospodarstwa domowego, a dla osoby samotnie gospodarującej 701 zł netto. Oprócz samego wniosku należy także udokumentować wszelkie dochody osiągane w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku czyli w sierpniu. I tak osoby pracujące na umowę o pracę składają zaświadczenie od pracodawcy o dochodach netto, zaświadczenie z urzędu skarbowego w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, odcinek renty lub emerytury w przypadku rencisty lub emeryta, zaświadczenie o pobieraniu lub niepobieraniu świadczeń Ośrodka Pomocy Społecznej, osoby otrzymujące alimenty składają kopię wyroku zasądzającego wielkość alimentów, zaświadczenie o pobieraniu lub niepobieraniu świadczeń z Urzędu Pracy, inne np. stypendia – zaświadczenia szkoły.
Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, pomniejszoną o:
miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych,
składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach,
kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.
Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą przedstawiają dochody za rok poprzedni zaświadczeniem z urzędu skarbowego wraz z oświadczeniem o dochodach netto za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku.
Do dochodu nie wlicza się jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego oraz wartości świadczeń w naturze.