ikamien.pl • Niedziela [20.03.2011, 09:30:07] • Dziwnów

Ekshumacja poległych na froncie dziwnowskim

Ekshumacja poległych na froncie dziwnowskim

fot. Marian Klasik

W sobotę 19 marca 2011 roku przeprowadzono kolejne, trzecie już w ostatnim czasie poszukiwania grobów oraz ich ekshumację aby dokonać godnego ich pochówku. Tym razem ekshumację przeprowadzono dokładnie sześćdziesiątą szóstą rocznicę walk o Ziemię Kamieńską i Wyspę Wolin.

Jako miejsce poszukiwań wybrano odcinek przeprawy ostatnich żołnierzy niemieckich przez rzekę Dziwna walczących w marcu i kwietniu 1945 roku na Froncie dziwnowskim. Przy pięknej, słonecznej pogodzie wolontariusze Szczecińskiej Grupy Archeologii Militarnej „Pomorze” oraz specjaliści z Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie przeszukali wykrywaczami metali kilka kilometrów kwadratowych terenu w poszukiwaniu miejsc pochówku.

Ekshumacja poległych na froncie dziwnowskim

fot. Marian Klasik

Mimo, wydawało się pewnych, wiarygodnych informacji m.in. zeznań świadków z tamtego czasu przechowywanych w archiwum federalnym w Koblencji o istnieniu czterech miejsc pochówku w tym rejonie nie udało się natrafić na żadne z nich. Dopiero po kilku godzinach zjawił się mieszkaniec pobliskiej miejscowości i oświadczył, że nas terenie jego posesji znajduje się prawdopodobnie mogiła żołnierska.

Natychmiast przystąpiono do wykonywania wykopów sondażowych w wskazanym miejscu. Po godzinie żmudnej pracy natrafiono na pierwszy ślad, od to guzik od munduru należący do umundurowania Armii Czerwonej. Wreszcie po dwu godzinach dalszej pracy odkryto wspólny grób, w którym znaleziono trzech żołnierzy rosyjskich. Jeden z nich była prawdopodobnie podoficerem lub oficerem, o czy świadczyć może znaleziony w grobie mapnik, wieczne pióro, ołówek kopiowy, a także latarkę i zegarek, pas służący do podtrzymywania kabury pistoletu oraz ozdobny sznur do przywiązywania pistoletu do pasa mundurowego. Przy poległych nie było broni czy amunicji.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/2901/