Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski mówił niedawno, że dostęp do sieci gazowej powinni mieć mieszkańcy nie tylko dużych miejscowości. Gdyby mieszkańcy wsi wykorzystali to paliwo do ogrzewania swoich domów, w Polsce byłoby mniej smogu - uzasadniał.
Nie będziemy się tutaj skupiali na kosztach ogrzewania gazowego, które często są na tyle wysokie, że nawet ci, którzy dostęp do gazu mają, nie są w stanie ponieść takiego wydatku i pozostają przy tradycyjnym opale. Wystąpienie ministra, w którym mówił też o dostępie małych miejscowości do sieci wodociągowej czy kanalizacji, potraktowaliśmy jako okazję do sprawdzenia, jak ten dostęp wygląda w poszczególnych gminach. Na początek Golczewo.
W Golczewie stałego przyłączenia do sieci gazowej nie ma dziś 48 proc. mieszkańców gminy, to jest miejscowości: Baczysław, Drzewica, Kłodzino, Kłęby, Ronica, Dargoszewko, Dargoszewo, Kozielice, Niwka, Gadom, Kretlewo, Gacko, Mechowo, Zielonka, Dobromyśl, Golczewo-Gaj, Sosnowice, Barnisławice, Imno, Unibórz, Upadły, Żabie, Wołowiec, Wysoka Kamieńska, Książ i Strażnica.
- 52 proc. mieszkańców gminy zamieszkująca miejscowości Samlino, Koplino, Niemica i Golczewo posiada możliwość przyłączenia się do sieci gazowej, z czego ok. 60 proc. mieszkańców Golczewa oraz ok. 2 proc. mieszkańców Samlina Niemicy i Koplina korzysta z sieci gazowej - informuje burmistrz Golczewa, Maciej Zieliński. - Aktualnie trwa procedura planistyczna dotycząca wydania decyzji celu publicznego na budowę sieci gazowej w miejscowości Kłęby.
Tylko o 1 procent mniej ( 47 proc.) mieszkańców gminy nie stałego przyłączenia do sieci kanalizacji sanitarnej. Mowa o miejscowościach Baczysław, Drzewica, Kłodzino, Ronica, Dargoszewko, Dargoszewo, Kozielice, Niwka, Gadom, Kretlewo, Gacko, Mechowo, Zielonka, Dobromyśl, Golczewo-Gaj, Sosnowice, Barnisławice, Imno, Unibórz, Upadły, Żabie, Wołowiec, Wysoka Kamieńska, Książ, Strażnica, Niemica i Koplino. W samym Golczewie bez sieci kanalizacyjnej są ul. 9 Maja i Leśna.
- 53 proc. mieszkańców miejscowości gminy Golczewo korzysta ze zbiorczej sieci kanalizacyjnej - komentuje burmistrz. - Zbiorczą siecią kanalizacji sanitarnej objęte są miejscowości Samlino, Kłęby i Golczewo z wyjątkiem ulic Leśnej i 9 Maja oraz 5 budynków (o końcowych numerach) na ulicy Witosa. Aktualnie zlecono opracowanie koncepcji na budowę kanalizacji sanitarnej dla miejscowości Wysoka Kamieńska.
Najlepiej jest z wodą. Tylko 0,02 proc. mieszkańców gminy nie jest podłączonych do zbiorczej sieci wodociągowej. Tego komfortu są pozbawieni mieszkańcy miejscowości: Książ, Strażnica (osady leśne w obrębie Wysoka Kamieńska), Dargoszewko w obrębie Dargoszewa, Niwka (osada leśna w obrębie Kozielic), Golczewo Gaj (leśniczówka w obrębie Sosnowic), Barnisławice - Imno (osady leśne w obrębie Sosnowic), Żabie (leśniczówka w obrębie miejscowości Upadły).
- 99,8 proc. mieszkańców gminy Golczewo korzysta ze zbiorczej sieci wodociągowej - informuje burmistrz - pozostałe 0,02 proc. mieszkańców nieprzyłączonych do zbiorczej sieci wodociągowej zamieszkuje miejscowości stanowiące rozproszone osady, do których doprowadzenie zbiorczej sieci wodociągowej nie jest ekonomicznie uzasadnione.