ikamien.pl • Czwartek [23.05.2019, 16:31:38] • Kamień Pomorski
Wycieczka Gimnazjalistów z Kamienia Pomorskiego do Małopolski
fot. Organizator
W dniu 13 maja 2019 roku, wczesnym rankiem, uczniowie klas trzecich kamieńskiego Gimnazjum pod opieką Pań: Marty Niekowal, Katarzyny Szymańskiej oraz Pana Sławomira Guzika udali się na wycieczkę do Małopolski.
Wyprawę uczniowie rozpoczęli od Krakowa - miasta królów i historycznego serca Polski. Zaraz po długiej podróży wraz z przewodnikiem zwiedzali kościół Mariacki, Katedrę Wawelską, Smoczą Jamę i Rynek Główny. W Krakowie mieli możliwość zapoznania się z historią miasta, wieloma zabytkami o wielkiej randze artystycznej i historycznej oraz poczuć niepowtarzalną atmosferę dawnej stolicy Polski. Podczas zwiedzania Wzgórza Wawelskiego uczestnicy wycieczki podziwiali renesansowy dziedziniec na Zamku Królewskim oraz Katedrę Wawelską. Na wieży Zygmuntowskiej wszyscy mieli okazję zobaczyć słynny Dzwon Zygmunta i oglądać przepiękną panoramę miasta.
W drugim dniu wycieczki uczniowie najpierw udali się do Oświęcimia, gdzie zwiedzili Muzeum dawnego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau, następnie miasto Wadowice, w którym zwiedzali Muzeum Jana Pawła II. Dzień zakończyli łącząc przyjemne z pożytecznym, czyli wyprawą do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema, który jest sensorycznym parkiem edukacyjnym, z interaktywną ekspozycją przybliżającą prawa fizyki.
fot. Organizator
15 maja to wyprawa do Wieliczki, gdzie młodzież poznała najstarsze metody wydobywania soli. Spacerując podziemnymi korytarzami uczestnicy podziwiali komory, kaplice, podziemne jezioro oraz rekonstrukcję starych urządzeń służących do wydobywania soli. Największe wrażenie wywarła na Gimnazjalistach Kaplica Św. Kingi z żyrandolami z solnych kryształów i rzeźbami wykonanymi przez górników.
W przedostatni dzień wycieczki odbyła się wyprawa do Ojcowskiego Parku Narodowego. Zwiedzanie rozpoczęto od Maczugi Herkulesa oraz Zamku w Pieskowej Skale, leżącego na „Szlaku Orlich Gniazd”. Następnie, spacerując przez Park Narodowy uczniowie zobaczyli różnego rodzaju efekty krasowienia, w tym skałę zwana Bramą Krakowską. Dużą atrakcją było młodzieży zwiedzanie Jaskini Łokietka – największej spośród wszystkich znanych na terenie parku jaskiń.
fot. Organizator
Ostatni dzień wycieczki upłynął na wyprawie do Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Tam Gimnazjaliści wyruszyli w niezwykły rejs, wykutym w skale dolomitowej chodnikiem odwadniającym tarnowskie podziemia.
Wycieczka bardzo podobała się wszystkim uczestnikom. Była dla nich dużym przeżyciem. Wyjazd ten okazał się nie tylko wyprawą krajoznawczą, ale też piękną lekcją historii Polski. Nauka w takiej formie pozwoliła młodzieży w łatwiejszy i ciekawszy sposób przyswoić sobie wiele informacji z historii. Uczniowie przekonali się, że odpoczywając i bawiąc się, mogą także wzbogacać swoja wiedzę.
Organizator