ikamien.pl • Czwartek [16.05.2019, 22:38:43] • Międzyzdroje
Zapraszamy na szlak!
fot. Organizator
Co zrobić, gdy wczasy wykupione a za oknem pochmurna chłodna aura? Niektórzy wybierają takie miejsca, gdzie słońce zapewnione. Jednak nie brakuje pasjonatów, którzy ruszają na szlak, aby poznać polskie zakątki. Bo nie warto rezygnować z poznania tego, co Polska ma najpiękniejszego – przyrody, architektury, historii. Położenie na największej polskiej wyspie Wolin w otulinie Wolińskiego Parku Narodowego powoduje, że Międzyzdroje i okolice to jeden z najbardziej atrakcyjnych zakątków polskiego Wybrzeża. To nie tylko plaża i Aleja Gwiazd.
Szukających ciszy i wytchnienia zapraszamy na szlaki Wolińskiego Parku Narodowego – czerwony biegnący brzegiem morza, umożliwiający zobaczenie najatrakcyjniejszej części Wybrzeża prowadzi do Wisełki ( długość około 11km). Szlak niebieski wiedzie przez pagórki i wąwozy ukazując malownicze krajobrazy aż do miejscowości Karnocice. Turyści, którzy zdecydują się na wycieczkę tym szlakiem zobaczą stanowisko broni V-3 w miejscowości Zalesie, przepiękne jeziorko Turkusowe w Wapnicy, będące pozostałością po dawnej kopalni kredy ( długość szlaku około 26 km). Szlak zielony prowadzący nad urokliwe Jeziora Warnowskie, biegnie przy Zagrodzie Pokazowej Żubrów, w której warto zatrzymać się na spotkanie z majestatycznym żubrem. Następnie przez urokliwe lasy bukowo – sosnowe prowadzi do miejscowości Warnowo nad jeziorem Czajczym gdzie można podziwiać imponujący w swoich rozmiarach Wydrzy Głaz ( długość szlaku ok. 10 km).
Szlak czarny z Międzyzdrojów przez Kawczą Górę i parking „Kwasowo” łączy się ze szlakiem zielonym w pobliżu Zagrody Pokazowej Żubrów. Poruszając się po czarnym szlaku mamy okazję zwiedzić Baterię Artylerii Stałej (BAS). Są to umocnienia z okresu II wojny światowej dla Szkoły Artylerii Pokładowej Marynarki Wojennej III Rzeszy oraz z lat 50-tych XX wieku. Trzy zamknięte dla zwiedzających stanowiska służą do zasiedlania dla nietoperzy oraz ropuchy szarej. Wzdłuż BAS biegnie szlak turystyczny i ścieżka edukacyjna. Do szlaku czarnego prowadzą schody relacji plaża-Kawcza Góra, niestety po jesiennych sztormach nie wytrzymały siły bałtyckiego żywiołu, obecnie są zamknięte i czekają na remont.
Po zachodniej stronie międzyzdrojskiej promenady czeka kolejna atrakcja – kładka po koronach wydm. Jest ona idealnym miejscem spacerowym o każdej porze roku i dla osób w każdym wieku. Posiada tarasy widokowe i podjazdy, dzięki którym dostępna jest dla osób niepełnosprawnych. Z kładki roztacza się widok na Zatokę Pomorską i sąsiednią wyspę Uznam.
fot. Organizator
Przez Międzyzdroje poprowadzony jest jeden z najstarszych w Europie szlaków pielgrzymkowych – szlak św. Jakuba, wyznaczają go żółte musze na niebieskim tle. Do naszej gminy szlak prowadzi z Wolina przez Płocin, Karnocice, Lubin, Wicko, Zalesie i liczy 24,5 km.
Natomiast kolejny etap ma swój początek przy węźle szlaków przy siedzibie WPN, prowadzi z Międzyzdrojów przez Przytór, Ognicę, Warszów, do przeprawy promowej w Świnoujściu i liczy 20,5km.
W innej części miasta przy drodze 102 jadąc z Międzyzdrojów w stronę Świnoujścia położna jest wyjątkowo atrakcyjna dla wszystkich miłośników przyrody ścieżka Drożkowe Łąki. Skrywa ona tajemniczy świat paproci oraz cały pakiet wiedzy botanicznej. Ścieżka „Paprocie” wiedzie przez podmokłe siedlisko, w którym możemy podziwiać piękne kosaćce, firletkę poszarpaną, długosza królewskiego, wiciokrzew pomorski, turówkę wonną zwaną żubrówką. Lokalizacja ścieżki jest wyjątkowo korzystna. Początkowo prowadzi wzdłuż nasypu drogowego, jednak niedaleko potem skręcamy do lasu i zaczynamy przyrodniczą przygodę.
Na terenie miasta znajdują się niesłychanej urody drzewa pomnikowe będące świadkami tutejszej historii. Są to okazy przyrody wyjątkowe z kilku powodów – sędziwego wieku, rozmiarów, a także częstotliwości występowania. Każde z nich posiada charakterystyczną nazwę, która nawiązuje do historii Polski, regionu lub nadmorskich atrybutów Międzyzdrojów. Dzięki tym przyrodniczym atrakcjom powstał szlak drzew pomnikowych, na którym można spotkać „Jadwigę” wraz z „Jagiełłą”, pomorskich książąt z rodu Gryfitów „Barnima” i „Warcisława I” i wiele innych. Na rowerzystów czeka szlak rowerowy R10, miłośników sportów wodnych zaprasza Zachodniopomorski Szlak Żeglarski i urokliwy port jachtowy w Wapnicy. Dla lubiących wypoczywać aktywnie jest tu wiele atrakcyjnych miejsc, serdecznie zapraszamy.
fot. Organizator
Joanna Ścigała
Rzecznik Prasowy
UM w Międzyzdrojach