ikamien.pl • Sobota [04.05.2019, 08:26:18] • Kamień Pomorski
„Okiem pana Marcina”:Herb miejski Kamienia Pomorskiego
fot. wikipedia.pl
W tym wpisie przyjrzymy się pieczęci i herbowi naszego miasta, głównie na podstawie książki pana Włodzimierza Stępińskiego ''Kamień Pomorski w XII i XIII wieku'' z 1975 roku.
Według pana Mariana Klasika postać (prawdopodobnie) świętego Jana Chrzciciela pojawiła się już na przełomie XIII i XIV stulecia. Wizerunek świętego miał zostać przedstawiony na pieczęci kamieńskiego biskupa Jaromira (1289-1293).
Najstarsza znana pieczęć miejska miała pochodzić z roku 1540, brzmiący na niej napis wykonany w gotyckiej majuskule był w większości nieczytelny, a jedyne co można było odczytać to: ...CIVITAT... CAM...
fot. wikipedia.pl
W XVI stuleciu kamieńska pieczęć miejska miała posiadać wizerunek kobiety siedzącej na krześle, z oparciem posiadającym zdobienie w postaci dwóch róż.
W wieku XVII herb miał się utrzymać, w artykule pana Mariana możemy przeczytać, że może to być postać księżnej Zofii Holsztyńskiej. Co do okoliczności pojawienia się kobiety na pieczęci miejskiej nie posiadamy wyraźnych przesłanek, zaś teoria pana Mariana nie została niczym podparta w jego artykule, a szkoda.
Z biegiem lat jej miejsce zajął święty stojący na balustradzie, zdobionej dwoma prostokątnymi kamieniami. Miał nosić kołpak (rodzaj czapki), który z czasem zostanie zamieniony na aureolę. Pan Ludwig Kücken brał przedstawioną postać za świętego Jana Chrzciciela. W swoim artykule pan Marian Klasik, również przychylił się ku tej wersji.
Tło starego herbu zdobiono figurami w kształcie rombu, krzesło zostało pozbawione wysokiego oparcia. Po bokach świętego pojawiły się dwa pastorały.
fot. wikipedia.pl
Późniejszy herb w większości pozbawiony elementów ozdobnych, jest zwyczajnie prosty. Modlący się święty został przedstawiony na pustym tle, w otoczeniu dwóch pastorałów. Dolna część postaci jest zasłonięta trójboczną balustradą, w jej środkowym polu znajdują się dwa kwiaty róży.
Wydaje się, że początkowo herb miasta mógł nie posiadać zbyt wielu elementów religijnych, które w przyszłości zaczną wyraźnie dominować. Z pewnością ma to związek ze zmianami w mieście. Kamieńscy biskupi stawali się coraz to potężniejsi z biegiem lat. Pieczęć kapituły kamieńskiej z 24 maja 1499 roku miała przedstawiać Jana Chrzciciela, który trzyma w lewej ręce baranka, prawą wskazując na niego. Napis znajdujący się dookoła to:
.S.CAPITULI. CAMINESIS.AD.CAUSAS – pieczęć kapituły kamieńskiej stosownie do prawa.
Herb zmieniano wielokrotnie na przestrzeni dziesięcioleci, ostatnie proponowane zmiany wywołały spore kontrowersje, możemy przeczytać o nich klikając w ten link:
http://ikamien.pl/artykuly/15399/
Przedwojenny herb naszego miasta możemy nadal podziwiać nad wejściem do wieży w parku na górce. O różnych tarczach herbowych możemy przeczytać nawet na Wikipedii, klikając w ten link:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tarcza_herbowa
Drastyczniejsze zmiany dotknęły herb powiatu, po lewej przedwojenny, po prawej obecny.
Pełna wersja wpisu jest dostępna pod tym linkiem:
https://lepszykamien.wordpress.com/2019/05/03/kamien-pomorski-herb-miejski/
Pozdrawiam
Pan Marcin
https://lepszykamien.wordpress.com