ikamien.pl • Niedziela [07.04.2019, 21:06:16] • Świerzno
Zdecydowanie to nie był dobry pomysł. Areszt albo grzywna za bobra europejskiego

fot. Czytelnik
Na rozbiórkę tamy bobrów może zezwolić tylko Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Po informacji od naszej Czytelniczki RDOŚ zapowiada interwencję w sprawie zniszczenia takiej konstrukcji przy drodze w Śniatowie.
Niedawno pisaliśmy o pomysłowych drogowcach, którzy znaleźli sposób na to, aby droga w Śniatowie nie była zalewana. Za podtopienia odpowiadają… pobliskie bobry, które wybudowały nieopodal drogi tamę. Służby drogowe uznały, że wystarczy zlikwidować tamę, a problem zniknie. Teraz wygląda raczej na to, że pojawił się nowy.

fot. Czytelnik
O sprawie poinformowała nas nasza Czytelniczka.
Jeśli dobrze kojarzę, w tamtym roku pisaliście artykuł o zalanej drodze w miejscowości Śniatowo – pisała – a sprawa wygląda tak, że drogi nie naprawili i tama bobrów, która między innymi też drogę zalewa, zamiast zostać w legalny sposób zlikwidowana – przez na przykład przeniesie bobrów – jest co chwila rozwalana przez służbę drogową. To, co oni wyprawiają, jest przecież nielegalne, więc proszę o nagłośnienie sprawy, aby wyszła w końcu na światło dzienne.

fot. Czytelnik
W sprawie zwróciliśmy się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. A ta zapowiada swoją interwencję.
- Wyłącznie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska na obszarze swojego działania może zezwolić na rozbiórkę tamy bobrów – informuje Anna Wachowicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. - Zatem niszczenie tam bobrowych (i żeremi) jest bez tego zezwolenia zabronione i stanowi wykroczenie, o którym mowa w art. 131 pkt 14 u.o.p. Z przepisu tego wynika, że kto bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom narusza zakazy w stosunku do roślin, zwierząt lub grzybów objętych ochroną gatunkową, podlega karze aresztu albo grzywny. Powstającej tamy nie należy więc samodzielnie i bez zezwolenia rozbierać. Jeśli powstająca tama stwarza zagrożenie lub zapowiada powstanie sytuacji konfliktowej (szkoda, straty, zalanie uprawy itp.), należy skontaktować się z miejscową Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Tamę można usunąć wyłącznie po uzyskaniu stosownego zezwolenia. Zezwolenie takie jest wydawane na złożony do RDOŚ wniosek na odstępstwa od zakazów w stosunku do gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną.
Instrukcja i wniosek znajdują się tu: http://bip.szczecin.rdos.gov.pl/zezwolenie-na-odstepstwa-od-zakazow-w-stosunku-do-gatunkow-dziko-wystepujacych-zwierzat-objetych-ochrona
Zgodne z prawem układanie relacji człowiek - bóbr zawiera w pigułce publikacja pod linkiem: http://www.gdos.gov.pl/files/aktualnosci/48471/Bobr_Europejski.pdf