Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kamieniu Pomorskim prowadzi rejestry zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową (m.in. kiłę, choroby wywołane przez chlamydie oraz rzeżączkę a także zakażenia HIV/zachorowania na AIDS).
Kiła jest przenoszona głównie przez kontakty seksualne, choć niebezpieczny może być też pocałunek (zakażona osoba może mieć zmiany w gardle). Zaczyna się od owrzodzeń, powiększonych węzłów chłonnych, wysypki. Następnie ( faza późniejsza) dochodzi do zmian w układzie nerwowym, sercowo-naczyniowym oraz narządach wewnętrznych.
Mamy dane z całego województwa. W tym roku stwierdzono kiłę wrodzoną u noworodka (matka przekazuje chorobę dziecku w czasie ciąży), 4 przypadki kiły wczesnej i 2 – późnej. Rok wcześniej wczesną kiłę wykryto u 26 osób w Zachodniopomorskiem ( w 2017 i 2010- po 36 przypadków, w 2000 – 24). W 2018 r. późną kiłę stwierdzono u 21 osób, w 2017 – u 22, w 2010 - u 3, tyle samo w 2000 r.
Dziecko z kiłą wrodzoną, czyli które zaraziło się kiłą w życiu płodowym, może nie przeżyć porodu albo urodzić się martwe lub niezdolne do dalszego życia. Bywa, że objawy choroby wystąpią u niego później (uszkodzenia słuchu, nadwrażliwość na światło, utrata wzroku, problemy z zębami, zaatakowany układ sercowo-naczyniowy i nerwowy).
W ubiegłym roku w naszym województwie nie stwierdzono żadnego zachorowania na rzeżączkę i nieswoiste zapalenie cewki moczowej. W 2018 r. było 8 przypadków pierwszej z chorób, a drugiej 9. W 2017 - 9 i 4, 2010 – 10 i 59. Na tym tle straszą dane z 2000 r., gdy na rzeżączkę zachorowało 40 mieszkańców Zachodniopomorskiego, a na nieswoiste zapalenie cewki moczowej... aż 203!
Rzeżączkę można złapać przez kontakty płciowe, ale też wspólne używanie przedmiotów higieny codziennej (gąbki, ręczniki), deski klozetowej w toalecie publicznej, pościeli. Choroba może prowadzić do zakażenia całego układu moczowo-płciowego, zapalenia stawów, posocznicy, bezpłodności, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
- Na choroby weneryczne najczęściej zapadają osoby młode ( między 15 a 24 rokiem życia), wykazujące dużą aktywność seksualną - informuje Anna Banasiak, specjalista do epidemiologii i państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Kamieniu Pomorskim. - Wysoki wskaźnik zapadalności występuje w dużych aglomeracjach miejskich. Styl życia w istotny sposób wpływa na częstość występowania chorób wenerycznych. Spore znaczenie ma stosowanie używek, takich jak alkohol, narkotyki czy papierosy. Ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową znacznie wzrasta wraz z liczbą partnerów seksualnych, częstą ich zmianą, częstością kontaktów przygodnych, niskim statusem socjoekonomicznym, orientacją seksualną oraz rodzajem stosunków płciowych.
Do chorób przenoszonych drogą płciową należą również takie choroby wirusowe, jak wirusowe zapalenie wątroby typu A (HAV), B (HBV), C (HCV) i D (HDV) oraz AIDS.
- Jak podaje Krajowe Centrum ds. AIDS, HIV przenosi się 3 drogami 1. przez kontakty seksualne - informuje Anna Banasiak. - Udowodniono, że prezerwatywa znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia HIV, jeśli m.in. są spełnione następujące warunki: jest dobrej jakości, została właściwie założona, jest od początku do końca stosunku na swoim miejscu, nie pękła i nie zsunęła się; 2. przez krew - gdy zakażona krew dostanie się na skórę, która jest uszkodzona, na błonę śluzową np. do oka, nosa, jamy ustnej, na narządy płciowe lub zostanie wstrzyknięta podczas używania wspólnych z innymi igieł i strzykawek np. do podawania środków odurzających, anabolików w zastrzykach; 3. podczas ciąży, porodu lub kamienia piersią z zakażonej HIV matki na jej dziecko - dlatego kobiety planujące ciążę lub będące w ciąży powinny wykonać test w kierunku HIV (ginekolog ma obowiązek zaproponować to badanie), test powinien zrobić też przyszły ojciec.