ikamien.pl • Poniedziałek [08.04.2019, 08:19:13] • Powiat Kamieński

W ubiegłym roku w naszym województwie AIDS rozpoznano u 7 osób

W ubiegłym roku w naszym województwie AIDS rozpoznano u 7 osób

Autor: BillionPhotos.com( fot. Fotolia.com )

Świat obiegła właśnie informacja o drugim pacjencie wyleczonym z wirusa HIV. To okazja, by zapytać o zakażenia wirusem. W 2018 roku w Zachodniopomorskiem zarejestrowane były łącznie 964 osoby zakażone wirusem HIV, w tym jedna - z powiatu kamieńskiego.

W marcu świat obiegła informacja o drugim pacjencie wyleczonym z wirusa HIV. Tym razem cudowne wyleczenie miało miejsce w Londynie. Wcześniejszy, pierwszy przypadek nazywany jest berlińskim. Obaj pacjenci mieli przeszczep szpiku kostnego. Dostali szpik od dawców z rzadką mutacją genetyczną ( CCR5-delta 32), która sprawia, że są odporni na wirusa. Takie leczenie nie jest jednak dla każdego.

Wojewódzki sanepid zapytaliśmy o zakażenia HIV i zachorowania na AIDS w naszym województwie.
- W 2018 r. (wg danych skumulowanych od 1985 r.) w woj. zachodniopomorskim zarejestrowanych było łącznie 964 osób zakażonych wirusem HIV, natomiast w samym 2018 roku zarejestrowano 50 nowych zakażeń spośród których u 13 osób zakażenie rozpoznano w punktach konsultacyjno- diagnostycznych (w tym 12 w PKD w Szczecinie) - informuje Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.- Współczynnik zapadalności wynosił 2,93 na 100 tys. mieszkańców i był niższy w porównaniu do roku 2017, kiedy to wynosił 4,45. Należy zauważyć, że zapadalność na zakażenie HIV wśród mieszkańców województwa w 2018 r. była korzystniejsza w porównaniu do sytuacji epidemiologicznej w Polsce (współczynnik zapadalności dla Polski wynosił 3,39).

W ubiegłym roku w naszym województwie zespół AIDS rozpoznano u 7 osób. Od początku epidemii do końca 2018 r. zachorowało łącznie 194 osoby, z których 61 zmarły.

- W porównaniu do krajów UE w polskich placówkach ochrony zdrowia nadal wykonywanych jest najmniej badań przesiewowych w kierunku zakażenia HIV (1/10 średniej krajowej) - informuje Małgorzata Kapłan. - Stąd też istotnym jest wspieranie i rozwój sieci punktów konsultacyjno-diagnostycznych.

Na terenie woj. zachodniopomorskiego funkcjonowały w 2018 r. dwa Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne (PKD) w Szczecinie i Koszalinie wykonujące anonimowo i bezpłatnie badania w kierunku zakażenia wirusem HIV połączone z profesjonalnym poradnictwem przed i po teście. W 2018 r. wykonano w PKD w Szczecinie 1113 badań serologicznych w kierunku HIV (wzrost o 92 badania w stosunku do 2017 r.).

- Zakażenie wirusem HIV wśród pacjentów PKD w Szczecinie wykryto u 12 osób tj. o 14 mniej niż w 2017 r. - informuje rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. - Wszystkie osoby z wykrytym zakażeniem HIV uległy zakażeniu drogą kontaktów seksualnych (5 osób deklarowało orientację homoseksualną, 4 heteroseksualną- w tym 3 biseksualną). Wśród osób zakażonych 11 zakażeń wykryto u mężczyzn i 1 u kobiety. W 2019 roku do tej pory zgłoszono 9 nowych przypadków zachorowań na HIV.

A jak sytuacja wygląda w powiecie kamieńskim? W tym roku nie odnotowano na razie żadnego zakażenia HIV i zachorowania na AIDS. Rok temu zakażenie HIV stwierdzono natomiast u 24-letniego mężczyzny z powiatu kamieńskiego. Nie wiadomo, w jaki sposób się zakaził.

Specjalistów zapytaliśmy o najczęstsze drogi zakażenia.

- Jak podaje Krajowe Centrum ds. AIDS, HIV przenosi się 3 drogami 1. przez kontakty seksualne - informuje Anna Banasiak, specjalista do epidemiologii i państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Kamieniu Pomorskim. - Udowodniono, że prezerwatywa znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia HIV, jeśli m.in. są spełnione następujące warunki: jest dobrej jakości, została właściwie założona, jest od początku do końca stosunku na swoim miejscu, nie pękła i nie zsunęła się; 2. przez krew - gdy zakażona krew dostanie się na skórę, która jest uszkodzona, na błonę śluzową np. do oka, nosa, jamy ustnej, na narządy płciowe lub zostanie wstrzyknięta podczas używania wspólnych z innymi igieł i strzykawek np. do podawania środków odurzających, anabolików w zastrzykach; 3. podczas ciąży, porodu lub kamienia piersią z zakażonej HIV matki na jej dziecko - dlatego kobiety planujące ciążę lub będące w ciąży powinny wykonać test w kierunku HIV (ginekolog ma obowiązek zaproponować to badanie), test powinien zrobić też przyszły ojciec.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/27833/