Liczba porodów w kamieńskim szpitalu od lat jest bardzo niska, a próby jej zwiększenia nie przyniosły pozytywnych rezultatów. Wynika to przede wszystkim z czynników demograficznych, jak malejąca liczba urodzeń, a także z tego, że przyszłe mamy z wybierają większe ośrodki, które zapewniają wyższe bezpieczeństwo. W Kamieniu Pomorskim średnio odbywa się mniej niż 1 poród dziennie, a niska liczba porodów może w dłuższej perspektywie wpływać negatywnie na podtrzymanie wysokich umiejętności i czujności zespołu. Ze względu niedobory kadry lekarskiej praca obu oddziałów była zawieszona od 1 lipca tego roku.
- W związku z tym, w tej chwili nie widzimy możliwość dalszego prowadzenia w Kamieniu Pomorskim oddziału ginekologiczno-położniczego w sposób odpowiedzialny, bezpieczny i zgodny z obowiązującym prawem. Zmiany, których dokonujemy, podyktowane są odpowiedzialnością, jaką ponosimy za bezpieczeństwo pacjentek. Jesteśmy przekonani, że ten szpital jest potrzebny mieszkańcom powiatu, ale musi oferować bezpieczną opiekę, odpowiadającą realnym potrzebom – powiedział Rafał Szmuc, prezes zarządu EMC Instytutu Medycznego SA.
Szpital św. Jerzego w Kamieniu Pomorskim od 2005 roku należy do Grupy EMC Szpitale, która prowadzi 10 szpitali i 15 przychodni na terenie całego kraju. Ponad 87 proc. przychodów Grupy pochodzi z kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Realizując usługi w ramach systemu publicznego, Grupa EMC buduje model leczenia dostosowany do potrzeb każdego pacjenta – od lekarza POZ, poprzez porady specjalistyczne, pełną diagnostykę, leczenie szpitalne, do opieki nad ludźmi starszymi w wyspecjalizowanych ośrodkach lub warunkach domowych.