W związku z publikacjami prasowymi dotyczącymi budowy obelisku upamiętniającego 100-lecie odzyskania niepodległości, w których wina za opóźnienia w realizacji przypisywana jest urzędnikom Urzędu Miejskiego, wyjaśniam:
1. W dniu 24 stycznia 2018 r. do Przewodniczącego Rady Miejskiej wpłynęło pismo datowane na dzień 15 grudnia 2017 r. z prośbą o wyrażenie zgody na lokalizację obelisku upamiętniającego setną rocznicę odzyskania niepodległości na placu u zbiegu ulic Strzeleckiej i Gryfitów oraz o nadanie ww. miejscu nazwy „Plac Niepodległości” (skan pisma w załączeniu).
2. W zakresie wnioskowanej nazwy dla skweru u zbiegu ulic Strzeleckiej i Gryfitów Rada Miejska podjęła stosowną uchwałę już w dniu 2 lutego 2018 r. nadając nazwę „Plac Niepodległości”.
3. Burmistrz pismem z dnia 20 lutego 2018 zwrócił się z prośbą o wskazanie formy prawnej pod jaką działa wnioskodawca, sposobu reprezentacji oraz uzupełnienie wniosku o:
- określenie inwestora pomnika,
- wskazanie źródeł finansowania,
- przedstawienie propozycji formy pomnika, wraz z jego opisem i wymiarami,
- przedstawienie i uzgodnienie dokładnej lokalizacji na działce nr 30 obręb 3,
Ponadto Burmistrz poinformował, że niezależnie od uzyskania zgody Rady Miejskiej, Inwestor będzie zobowiązany do uzyskania wszelkich pozwoleń przewidzianych przepisami prawa, tj. uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, decyzji o pozwoleniu na budowę, uzgodnienia z konserwatorem zabytków (skan pisma w załączeniu).
1. Społeczny Komitet Upamiętnienia 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości i Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego do dnia dzisiejszego nie odpowiedział na powyższe pismo i nie uzupełnił wniosku o niezbędne dokumenty.
2. 27 września 2018 r. Komitet złożył w Urzędzie wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy podpisany przez Pana Marka Licznerskiego. W dniu 4 października przekazano wniosek urbaniście celem przygotowania projektu decyzji. Urbanista 10 października dostarczył projekt decyzji, na podstawie którego 11 października wszczęto postępowanie administracyjne. W ramach postępowania poinformowano 35 stron postępowania oraz przesłano projekt do uzgodnienia Zarządowi Dróg Powiatowych, Zarządcy drogi gminnej (w/m), Urzędowi Górniczemu, Ministrowi Zdrowia i Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków. Wszystkie podmioty uzgodniły projekt decyzji bez uwag. Decyzja zgodnie z KPA może zostać wydana najwcześniej 19 listopada 2018 r.
3. Społeczny Komitet po uzyskaniu warunków zabudowy będzie mógł dopiero rozpocząć procedurę ubiegania się o wydanie pozwolenia na budowę w Starostwie Powiatowym w Kamieniu Pomorskim. Starosta ma 65 dni na wydanie decyzji.
Z powyższego przebiegu dotychczasowych czynności jednoznacznie wynika, że urzędnicy Urzędu Miejskiego wykonali wszelkie czynności bez zbędnej zwłoki. Niestety Społeczny Komitet rozpoczął procedurę konieczną do uzyskania pozwolenia na budowę w terminie, który w żaden sposób nie pozwalał na zrealizowanie przedsięwzięcia w zamierzonym czasie. Wszelkie czynności po wydaniu przez Burmistrza decyzji o warunkach zabudowy leżą po stronie inwestora oraz organu wydającego pozwolenie na budowę czyli Starosty.
Dlatego też Burmistrz nie ma wpływu na ostateczny termin realizacji przedsięwzięcia realizowanego przez Społeczny Komitet.