W 2018 po raz pierwszy stawek cen za wodę i ścieki nie zatwierdza tak jak do tej pory Rada Miejska lecz nowa instytucja Wody Polskie. PGK w Kamieniu Pomorski złożyło w dniu 13 marca 2018 wniosek o zatwierdzenie stawek na kolejne 3 lata. Od tamtej pory toczy się postępowanie w tej sprawie. Wody Polskie uważają, że zaproponowane wartości kosztów „niemające uzasadnienia w przedstawionych dokumentach, znacząco wpływają na ceny wody i ścieków”.
Co zakłada wniosek autorstwa PGK? Wody Polskie podają przykład dla niektórych grup. I tak jest to:
- wzrost cen i stawek dla usług związanych z dostarczaniem wody w pierwszym roku o 3,3 %, w drugim o 6 %, w trzecim roku o 6 %.
- wzrost cen i stawek dla usług związanych z odprowadzaniem ścieków w pierwszym roku o - 8 %, w drugim o 11 %, w trzecim roku o 2 %,
- wzrost opłaty abonamentowej dla dostarczania wody o 21 %,
- wprowadzenie nowej opłaty abonamentowej dla ścieków w wysokości 3,99 zł.
Zdaniem Wód Polskich „organ nie znajduje uzasadnienia celowości podwyższenia kosztów prowadzonej działalności w związku czym stwierdza, iż przedstawione do zatwierdzenia ceny i stawki opłat […] nie zapewniają ochrony interesów odbiorców przed nieuzasadnionym wzrostem cen”
Z treści pisma Wód Polskich nie wynika dokładnie jakie koszty prowadzenia działalności PGK uległy podwyższeniu. Być może chodzi o obligacje przychodowe. We wrześniu 2017 PGK ogłosiło przeprowadzenie emisji obligacji przychodowych na kwotę aż 21.400.000 zł. Pozyskana kwota miała być przeznaczona na inwestycje w sieć wodociągowo kanalizacyjną (Budowa sieci Niemica – Benice – Śniatowo; wymiana 4 szt. pomp w SUW Kamień Pomorski oraz zestawu hydroforowego podnoszącego ciśnienie w sieci dla miejscowości: Wrzosowo, Strzeżewo, Strzeżewko, Chrząstowo (po przyłączeniu) i Łukęcin; Budowa sieci ze stacji uzdatniania wody w Borzysławiu do Stawna; Rozbudowa ujęcia i budowa SUW w Łukęcinie dla kompleksu działek 537/1-94 oraz przejęcie sieci kanalizacyjnych;). Ale także na potrzeby przeniesienia siedziby i bazy sprzętowej na teren oczyszczalni ścieków w Mokrawicy oraz budowy nowego lokalu usługowego zakładu pogrzebowego.
Czy mieszkańcy gminy w cenie wody będą spłacać obligacje i finansować otwierane przez burmistrza Kuryłło inwestycje? Dlaczego o tak istotnej sprawie dla wszystkich mieszkańców nie ma żadnej informacji na BIP Urzędu Miasta? Czy Rada, Komisja Rewizyjna albo sam burmistrz kontrolują wydatki i koszty w Spółce? Przypominamy, że gmina Kamień Pomorski ma ponad 90 % udziałów w PGK. Jakie działania podjął Stanisław Kuryłło by uchronić nas przed wzrostem cen, który obcy organ w Szczecinie uznaje za niezapewniające ochrony interesów odbiorców przed nieuzasadnionym wzrostem cen?
Czy macie Państwo jakieś spostrzeżenia, uwagi, opinie po lekturze niniejszego artykułu? Uprzejmie prosimy o równie liczny jak dotychczas udział w otwartej dyskusji na naszym redakcyjnym forum, bez ograniczeń i blokad komentarzy (poza łamiącymi regulamin).