Marynarka Wojenna RP • Niedziela [27.09.2009, 20:20:57] • Region

Saperzy z Dziwnowa na ćwiczeniach poligonowych

Saperzy z Dziwnowa na ćwiczeniach poligonowych

M. Kluczyński( fot. Marynarka Wojenna RP )

Połączone manewry jednostek i pododdziałów saperskich Marynarki Wojennej dobiegły końca. Pięciodniowe (21-25 września) ćwiczenia odbyły się na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce.

W szkoleniu uczestniczyli saperzy z 8. Batalionu Saperów oraz Grup Płetwonurków Minerów z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Przećwiczono przejścia w polach minowych, budowę schronów dla sprzętu technicznego, a także oczyszczanie podejść do plaży od strony lądu.

Saperzy z Dziwnowa na ćwiczeniach poligonowych

P. Płuciennik( fot. Marynarka Wojenna RP )

Saperzy z Dziwnowa wspólnie z saperami z Rozewia (43. Batalion Saperów MW) ćwiczyli wykonywanie przejść w symulowanych zaporach inżynieryjnych od strony lądu. Do tego celu posłużyły tzw. ładunki wydłużone, które strzelano z plaży w stronę morza. Półtonowe ładunki zawierające plastyczny materiał wybuchowy neutralizują zagrożenie minowe w wodzie na odcinku o długości 500 metrów i szerokości około 10 metrów. Podczas szkolenia przeprowadzono także wysadzanie dużych ładunków w gruncie symulując niszczenie fortyfikacji oraz przygotowanie schronów dla batalionowego sprzętu technicznego.

Saperzy z Dziwnowa na ćwiczeniach poligonowych

P. Płuciennik( fot. Marynarka Wojenna RP )

Grupy Płetwonurków Minerów w pierwszej kolejności szkoliły się w tworzeniu sieci wybuchowych na lądzie. Głównym celem tych zajęć było doskonalenie umiejętności obchodzenia się z materiałami wybuchowymi oraz właściwy dobór mocy ładunku do konkretnego zadania. Dzięki temu niszczony pod wodą obiekt niebezpieczny nie był odrzucony przez falę uderzeniową, a został zniszczony w miejscu znalezienia. Drugim etapem szkolenia było wykonywanie działań pod wodą z użyciem min przeciwpancernych. W ramach działań obronnych saperzy wykonywali pole minowe, które następnie sami niszczyli w ramach symulowanej operacji oczyszczania brzegu dla własnego desantu.
Dowódcą zgrupowania poligonowego był kmdr por. Jerzy Pitucha z szefostwa inżynierii morskiej Dowództwa Marynarki Wojennej – „w tym roku na usteckim poligonie szkolenie przechodziło niemal 200 marynarzy Batalionów Saperów oraz Grup Płetwonurków Minerów ze Świnoujścia, Dziwnowa, Rozewia i Gdyni. Dla każdego sapera najważniejsze jest bezpieczeństwo i dlatego tego rodzaju ćwiczenia przeprowadzamy w tym miejscu. Tu znajdujemy dogodny geograficznie teren do działania i pracy z materiałami wybuchowymi nie stwarzając zagrożenia dla osób postronnych, których na terenie poligonu po prostu nie ma”. Takie kompleksowe szkolenie poligonowe odbywa się raz w roku po zakończeniu cyklu szkoleń i ćwiczeń na przykoszarowych poligonach poszczególnych jednostek.
Bataliony saperów przeznaczone są do zabezpieczenia inżynieryjnego działań sił Marynarki Wojennej. Realizują zadania wykrywania i likwidacji niewybuchów i niewypałów, tworzenia przeciwdesantowych zapór inżynieryjnych i minowych, urządzanie i utrzymanie stanowisk rozładunku oraz załadunku sprzętu i materiałów na okręty z nieprzygotowanego brzegu, a także urządzanie przepraw pontonowych i desantowych. Saperzy Marynarki Wojennej prowadzą także prace fortyfikacyjne, budują mosty, organizują punkty poboru i oczyszczania wody, a także prowadzą likwidację zniszczeń powstałych np. w czasie klęsk żywiołowych.
Grupy Płetwonurków Minerów wchodzą w skład dywizjonów okrętów trałowych. Ich zadaniem jest rozpoznanie, identyfikacja oraz niszczenie obiektów znajdujących się w wodzie. Grupy we współpracy z batalionami saperów działają na wodach przybrzeżnych do głębokości 5 metrów aby przygotować brzeg dla desantu. Marynarze GPM operują w składach załóg trałowców i niszczycieli min na akwenach o głębokości do 50 metrów. Płetwonurkowie-minerzy przechodzą specjalistyczne szkolenie uprawniające ich do wykonywania prac z ładunkami wybuchowymi pod wodą, a także szkolenia w identyfikacji uzbrojenia torpedowego i miniowego wykorzystywanego dawniej i dziś na akwenie Morza Bałtyckiego.

por. mar. Piotr WOJTAS
oficer prasowy 3. Flotylli Okrętów

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/264/