ikamien.pl • Piątek [28.01.2011, 08:33:51] • Kamień Pomorski
Jak zdobywano Ziemię Kamieńską

Mapa przebiegu natarcia na powiat kamieński.( fot. archiwum autora
)
Zbliża się kolejna, sześćdziesiąta szósta rocznica zdobycia Ziemi Kamieńskiej - 5. marca 1945 roku przez wojska 2. Frontu Białoruskiego marszałka Rokossowskiego w skład którego wchodziła między innymi 1. Armia Wojska Polskiego. Oto krótki kalendarz wydarzeń.
Oddziały Żukowa (1. Front Białoruski) osiągnęły 20. stycznia 1945 roku tereny niemieckie pod Inowrocławiem. Stojąca tu 9. Armia Niemiecka została rozbita. Droga do Niemiec stanęła przed Armią Czerwoną otworem. 26. stycznia 1945 roku (według innych źródeł 21 stycznia) rosyjscy żołnierze wkroczyli pod Czarnkowem ziemie Prowincji Pomorskiej.
28 stycznia 1945 roku ogłoszony został alarm dla wybrzeża: na wyspach Uznam i Wolin. Do obrony terenów powiatu kamieńskiego i wolińsko-uznamskiego utworzono „Obszar obronny Świnoujście”, którego dowódcą został Kpt. zur See Hans Rieve. Był on komendantem twierdzy morskiej Świnoujście i komendantem morskim Pomorza z siedzib¹ w Świnoujściu.

Żołnierze niemieckiej piechoty morskiej( fot. archiwum autora
)
Do obrony tego obszaru wystawiono pięć alarmowych pułków fortecznych (FAR):
1. Forteczny Pułk Alarmowy: dowódca Oberst Krauß, komendant portu lotniczego w Dziwnowie;
2. Forteczny Pułk Alarmowy: dowódca Korvettenkapitan Willi Jahn, komendant 3. Szkoły Artylerii Przeciwlotniczej Marynarki Wojennej w Międzyzdrojach
3. Forteczny Pułk Alarmowy: dowódca Fregattenkapitän Klaus Bahr, od 12 kwietnia 1945 roku Kpt. s .S. Freiherr von Wieser;
4. Forteczny Pułk Alarmowy: Szkoła Artylerii Marynarki Międzyzdroje;
5. Forteczny Pułk Alarmowy: pułk nie był bezpośrednio związany z frontem nad Dziwną.
Forteczne pułki alarmowe składały się ze szkół marynarki wojennej w rejonie Świnoujścia i 6. Szkoły Łączności Luftwaffe z Dziwnowa jak również urlopowiczów z Finlandii i Kurlandii, których zebrano w Świnoujściu w drodze powrotnej. Dowódcy obszaru podlegały także nowo wystawione jednostki.

Żołnierze polscy w walkach ulicznych( fot. archiwum autora
)
Natomiast trzy pułki alarmowe wystawione na Wyspie Wolin podlegały rozkazom Panzer-Obersta Schmida (również Brygadzie Schmid) ze stanowiskiem dowodzenia w Kołczewie.
13 lutego 1945 roku nastąpił alarm dla obszaru twierdzy Świnoujście, bowiem w meldunku dalekopisowym zameldowano radzieckie szpice pancerne pod „Kamieniem”. Jak się potem okazało, alarm był fałszywy, nie chodziło o miasto Kamień nad Dziwną, lecz miejscowość o podobnym brzmieniu nazwy na południe od Chojnic.
Tymczasem po zdobyciu Stargardu oddziały 2. Gwardyjskiej Armii Pancernej 2. Frontu Białoruskiego wraz z desantem piechoty i działami przeciwpancernymi przez Zajezierze na Nowogard, przez las Czermnica (Trzechel i Błotno) skierowały się do powiatu kamieńskiego.